Skip navigation links
Basın Bültenleri
Türkiye'den Haberler
Yayınlar
İhale İlanları
Bağlantılar
Videolar
Bülten Aboneliği
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
Haberler
 
İstanbul Sermaye Piyasaları Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor 
14.11.2016

Küresel finans merkezi olmaya aday İstanbul, 4-5 Kasım tarihlerinde Sermaye Piyasaları Kongresi'ne ev sahipliği yaptı.

 

Açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongrenin Türkiye ekonomisi için iyi sonuçlar vereceğini ve önümüzdeki yıllarda daha fazla katılımla gerçekleşeceğini umduğunu belirtti. Kongrenin, küresel konuların tartışıldığı uluslararası bir platform haline gelmesini arzu ettiğini ifade eden Erdoğan, bu sayede İstanbul’un,  New York, Londra ve Hong Kong gibi uluslararası bir finans merkezi olmasına katkı sağlanacağını söyledi.

 

Erdoğan, Türkiye'nin özellikle global kriz sırasında gösterdiği olağanüstü performansın , borç sıkıntısı  yaşamakta olan AB ülkelerinden çok daha iyi olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son üç yılda karşılaştığımız ciddi zorluklara rağmen, büyüme oranımız dünya ortalamasının çok üstünde. 2015 yılında gerçekleşen iki genel seçime rağmen yüzde 4'lük bir büyüme oranına ulaştık. Buna ek olarak, 2002 yılından bügüne kadar yıllık ortalama yüzde 4.7'lik bir büyüme elde ettik. Kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH)’ya oranını yüzde 75'den yüzde 32'ye düşürdük. Benzer şekilde, faiz giderlerinin GSYİH içindeki payını yüzde 15'ten yüzde 3'ün altına düşürdük. Ayrıca, faiz giderlerinin bütçe içindeki payını yüzde 43'ten yüzde 11'e düşürdük "dedi.

 

Cumhurbaşkanı, şirketlere, Türkiye'nin kalkınması için tahvil, Sukuk (İslami bono) ve gayrimenkul yatırım ortaklığı fonları gibi finansal araçları kullanmalarını tavsiye ederek, sürdürülebilir kalkınmanın faizden değil yatırım yaparak para kazanmakla elde edilebileceğine vurgu yaptı.

 

Ayrıca Türkiye Varlık Fonu’na değinen Erdoğan, Fon’un 110 milyar TL'lik bireysel emeklilik ve 100 milyar TL'lik işsizlik fonları gibi kaynaklara ev sahipliği yapacağını belirterek, bu kaynakların, düşük maliyetli ve uzun vadeli kredi gerektiren büyük yatırımları finanse etmek için kullanılabileceğinin altını çizdi.

 

Son olarak Erdoğan, yüzde 15-16 civarında seyreden faiz oranlarını aşağı çekmek için bazı  tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyerek, yüksek faiz oranlarının yatırımcıların pazara girmesini zorlaştırdığını, dolayısıyla söz konusu kaygıların azaltılması gerektiğini ifade etti.

 

Finans kurumlarını, piyasa profesyonellerini ve düzenleyicileri bir araya getiren iki günlük kongre, sermaye piyasalarının ve aracılık faaliyetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmanın yanı sıra sektördeki mesleki bilgi birikimini artırmayı da hedefliyor.

03.03.2017 P&G, Gebze'de 80 milyon dolarlık üretim tesisini hizmete açtı
12.01.2017 Yabancı yatırımcılar için Türk vatandaşlığı kolaylaşıyor
10.01.2017 BRF ve Katar Yatırım Otoritesi Banvit’i satın alıyor
16.11.2016 Japon Mitsui Inventram’a yatırım yapıyor
06.12.2016 Pepsi Türkiye’de altıncı fabrikasını kuruyor
14.11.2016 İstanbul Sermaye Piyasaları Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor
01.11.2016 Global yatırımcılar Türkiye ekonomisine güven duymaya devam ediyor
24.10.2016 Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş santrali 2018 yılına kadar Konya’da inşa edilecek
21.10.2016 Türkiye şehir hastanesi yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor
19.10.2016 Otomotiv sektörü yeni rekorlar kırıyor
<<
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
>>