Skip navigation links
Altyapı
Bilgi ve İletişim Teknolojileri
Enerji ve Yenilenebilir Kaynaklar
Finans
Gayrimenkul
İş Hizmetleri
Kimya
Madencilik ve Metal
Makine
Otomotiv
Savunma ve Havacılık
Tarım ve Gıda
Turizm
Yaşam Bilimleri
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır
 

Finans 

Finans sektörü, Türkiye’de 2000’li yılların başında yaşanan yerel ekonomik krizin ardından, hükümetin uygulamaya aldığı düzenleyici reformlar ve yapısal değişiklikler sayesinde, 2008 yılında baş gösteren ve sonrasında da devam eden küresel finansal kriz sırasında ne derece dirençli olduğunu kanıtlamıştır. Finans sektöründeki reformlar yatırımcı güvenini artırırken, finansal hizmetler son 15 yılda 50 milyar ABD dolarının üzerinde yatırım çekerek en fazla doğrudan yabancı yatırım çekilen sektör olmuştur.

 

  • Finans sektöründe önemli bir ağırlığa sahip bankacılık hizmetleri, tüm finansal hizmetler içinde yaklaşık %60 payı elinde bulundururken, sigortacılık hizmetleri ve diğer finansal faaliyetler de önemli bir büyüme potansiyeli barındırmaktadır.
  • Türkiye’de; 33 mevduat bankası, 13 kalkınma ve yatırım bankası, 5 katılım bankası olmak üzere toplam 51 adet banka faaliyet göstermektedir. Bu 51 bankanın 24’ü yabancı sermayeye sahiptir.
  • Genişleyen kredi tabanı ve uygun likidite koşulları, Türkiye’deki finansal hizmetlerin sağlıklı büyümesine katkı sağlamaktadır.
  • Sürekli artan aktif büyüklüğü ve güçlü özkaynak yapısı sayesinde Türk finansal hizmetler sektörü piyasadaki dalgalanmalara karşı dayanıklı hale gelmiş ve dünyada önemli bir yer edinmiştir.
  • Sektör 2008 ve 2016 yılları arasında %18’lik güçlü bir yıllık bileşik büyüme oranı elde ederek toplam 4,2 trilyon Türk lirası (1,2 trilyon ABD doları) aktif büyüklüğüne ulaşmıştır. Özellikle bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü, 2016 yılı sonu itibarıyla neredeyse iki katına çıkarak 2,7 trilyon Türk lirası (775 milyar ABD doları) olarak gerçekleşmiştir.