Skip navigation links
3M
Albaraka Türk
Alstom
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Alstom 

 

“Geleceği şekillendiriyoruz”
 
Alstom’un felsefesi olan bu söylem, şirketin yaptığı işin içeriğini çok net bir biçimde ifade etmektedir; zira Alstom’un yaptığı işler sadece bugünü değil, aynı zamanda gelecek kuşakların da hayatlarını etkilemektedir. Gelecek nesillerin yaşam biçimlerini şekillendirecek işlere imza atan Alstom, her zaman yenilikçi bir vizyonla en iyi olanı yapmayı hedeflemektedir.

 

1928 yılında Fransa’da kurulan ve Amerika’dan Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanında yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösteren Alstom, köklü ve sağlam tecrübesini 1950’li yıllarda Türkiye’ye taşımıştır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) tren tedarik etmek üzere Türkiye’de faaliyetlerine başladığı günden bu yana milyonlarca kişinin hayatını kolaylaştıran projelere imza atan Alstom, enerji üretimi (power), enerji iletimi (grid) ve raylı ulaşım (transport) sektörleri aracılığıyla milyonların hayatına dokunmuştur.

 

Türkiye’de faaliyet gösterdiği sektörlerde hayata geçirilen birçok ilkte Alstom’un önemli katkıları bulunmaktadır:

 

  • Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’un ilk metro hattının (Taksim-Levent) metro-tren setini temin etmiş ve hattın altyapı inşasında görev almıştır.
  • Türkiye’nin ilk büyük hidroelektrik santrali Seyhan Hidroelektrik Santrali’ni işletmeye almıştır.
  • Dünyanın en büyük elektrikli ark ocağı transformatörünü Gebze’de üretmiştir.
  • Türkiye’deki kömür santrallerinin % 60’tan fazlasına kazan ya da buhar türbini tedarik etmiştir.
  • Hidrojeneratör pazarındaki yaklaşık % 50 payı ile Türkiye’nin lider hidroelektrik ekipman sağlayıcısı olarak rüzgâr türbinlerinde dünyanın en aktif oyuncularından biridir. Mühendislik buluşlarıyla çağ atlattığı rüzgâr türbinleri, Hatay Şenköy Rüzgâr Santrali’nde hizmet vermektedir.
  • Türkiye’nin kurulu güç üretim kapasitesinin % 25’inden fazlasına temel ekipman tedarik etmiştir.
  • 1966 yılında Gebze’de kurduğu transformatör fabrikası, bugün dünyanın en büyük ve en modern yüksek gerilim transformatör fabrikalarından biri haline gelmiştir. Alstom, bu fabrikada gerçekleştirdiği üretimin yaklaşık % 85’ini dünyanın dört bir yanına ihraç ederek Türkiye ekonomisi için katma değer yaratmaktadır.
  • 2011 yılından bu yana transformatörler ve endüktörler kategorisinde ihracat şampiyonu olarak Türkiye’de net ihracatçı bir şirket olduğunu teyit etmiştir.
  • Türkiye Elektrik İletimi A.Ş.’nin (TEİAŞ) ana tedarikçisi olarak kurumun kurulu iletim ürünlerinin yaklaşık % 50’sini tedarik etmiştir.

 

2012 yılından bu yana, Alstom Transport’un Türkiye’deki ofisleri, Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesinin yönetim merkezi olarak faaliyet göstermektedir. 2014 yılında sinyalizasyon ve sistem projeleri için Alstom Transport’un bölge merkezi haline gelen İstanbul ofisi, bu projelere yönelik bölgedeki tüm teklif, proje yönetimi, tasarım, satın alma, mühendislik ve bakım hizmetlerini yürütmektedir. Bu durum, İstanbul ve Türkiye’yi bölgenin karar mercisi kılmaktadır.

 

Alstom Türkiye, elde ettiği başarıların getirdiği motivasyon, heyecan ve azimle yeni projeler üretmeye ve geleceği şekillendirmeye devam etmektedir.