Skip navigation links
3M
Albaraka Türk
Alstom
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Huawei 

 
Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcıları arasında yer alan Huawei, telekom, kurumsal çözümler ve cihazlar alanlarında uçtan uca çözüm sunabilme avantajıyla telekom operatörlerine, kurumlara ve son tüketicilere maksimum fayda sunmak amacıyla çalışmaktadır.

 

Dünyanın en büyük 50 telekomünikasyon operatöründen 45'ine hizmet sunan Huawei, müşteri odaklı vizyonuyla, müşteri ihtiyaçlarına kapsamlı ve özelleştirilmiş teklif paketiyle hızlı bir şekilde cevap vermektedir.

 

Huawei 140 ülkede gerçekleştirdiği operasyonları ve 150.000 kişilik küresel çalışan kadrosuyla, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasına hizmet vermektedir.

 

Huawei, bugün 14 bölgesel genel merkezde, dünyanın farklı bölgelerine dağılan 28 ortak inovasyon merkezi, 45 küresel eğitim merkezi aracılığıyla, iş ortaklarının ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ileri teknolojiler geliştirmektedir. 1000’den fazla eğitmenle, 100’den fazla ülkede, 16 ayrı dilde, 1.500’den fazla konuda, kendi yarattığı ekosistem içindeki iş ortaklarına eğitim vermektedir.

 

Tüm dünyadaki operasyonlarını yürüten ofislerindeki çalışanların %73'ü yerel olarak istihdam edilmiş olup, Çin’deki hisselerinin % 98,6’sı çalışanlarına ait olan Huawei, yarattığı katma değeri Huawei ailesiyle paylaşarak büyümeye devam etmekte ve ilerleme odaklı bir şirket olarak en iyi endüstri uygulamalarıyla karşılaştırılan yönetim dönüşümü sorumluluğunu üstüne almaktadır.

 

Fortune Global 500 şirketleri arasında yer alan Huawei’nin, 2013 yılı KPMG tarafından denetlenmiş finansal sonuçlarına göre, küresel satış geliri önceki yıla göre % 11,6 ile rekor düzeyde artarak 39 milyar ABD dolarını aşarken, net karı 3,5 milyar ABD doları olmuştur.

 

Huawei, bilgi ve iletişim teknolojilerinin geleceğini dünya genelindeki 16 Ar-Ge merkeziyle şekillendirmektedir. Gelirinin % 14’ünü Ar-Ge’ye ayıran Huawei, son on yıldır her yıl gelirinin % 10’undan fazlasını inovasyona tahsis etmektedir. Bu dönemde toplam 19 milyar ABD doları kaynak da Ar-Ge faaliyetlerine ayrılmıştır. 2012 yılında Ar-Ge için ayrılan tutar 4,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşirken, sadece 2013 yılında, Huawei’nin Ar-Ge yatırımları 5,06 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

 

Huawei Türkiye

 

2002 yılında Ankara’da hizmete açtığı ofisi ile Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Huawei, 2007 yılında İstanbul merkez ofisinin yanı sıra İzmir, Diyarbakır ve Trabzon’da destek ofislerini açarak büyümesini sürdürmüştür.

 

Dünya nüfusunun üçte birine ürün ve servisleri ile ulaşan, dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Huawei, Türkiye’nin yerinin oldukça stratejik olduğunu düşünmektedir.

 

İnsan kaynağından ve coğrafi konumundan gelen avantajlarını kullanarak 2009 yılından bu yana Orta Asya ve Kafkasya’daki 11 ülkenin yönetim merkezi olarak hizmet veren Huawei Türkiye ofisi, Türkiye’nin bilgi ve iletişim sektörü için geliştirdiği 2023 vizyonunun en büyük destekçisi olup, şirketin Türkiye’deki 850 çalışanı, 60’tan fazla iş ortağıyla ulaştığı 4000 kişilik ekosistem, Türkiye’de iletişim teknolojilerinin ve ülke ekonomisinin gelişiminde itici güç rolü oynamaktadır.

 

Huawei Türkiye, faaliyetlerine telekomünikasyon sektörüyle ilgili projelerle başlamıştır. Türkiye’deki lider sabit hat ve mobil operatörlerle telekom altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalara devam eden Huawei, mobil altyapı ihalelerinde bütün mobil operatörler tarafından tercih edilmenin yanı sıra, lider sabit hat operatörüyle de birçok ulusal iletişim ve geniş bant projesi gerçekleştirmiştir. Huawei Türkiye; Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea, Turkcell Superonline, TeliaSonera Eurasia, Alb Telecom, KKTC Telsim, Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Eagle Mobile gibi Türkiye'nin ve bölgenin en büyük telekomünikasyon operatörlerine çeşitli hizmetler sunmaktadır. Türk Telekom’un erişim şebekesinin tek sağlayıcı olan Huawei Türkiye, aynı zamanda Turkcell altyapısının üçte birine hizmet sunmakta ve TeliaSonera’nın bölgedeki tüm müşterilerine hizmet vermesi sağlamaktadır.

 

Huawei, geniş ekosistemiyle Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bugüne kadar Türkiye’deki 60 iş ortağı üzerinden 100 milyon ABD dolarının üzerinde satın alma gerçekleştiren Huawei, istihdam ve Ar-Ge ürünü ihracatının yanı sıra Türkiye’deki yerel şirketleri de önemli ölçüde desteklemektedir.

 

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi

 

İlk Ar-Ge çalışmalarına 1992 yılında başlayan Huawei, yıllık gelirinin yaklaşık % 14’ünü Ar-Ge yatırımı olarak kullanmaktadır. Huawei, entegre ürün geliştirme süreçlerinin bir parçası olarak, dünya çapında 16 Ar-Ge merkezine sahiptir.

 

2009 yılında İstanbul’da faaliyete alınan Avrupa'nın ikinci büyük uluslararası Ar-Ge ve yazılım çözüm merkezine 60 milyon ABD dolarını aşkın yatırım yapılmıştır. Huawei'nin Türkiye'deki Ar-Ge merkezinde üretilen yazılımlar, Avrupa’dan Güney Amerika’ya kadar 30'dan fazla ülkede kullanılmakta olup bugüne kadar Huawei Türkiye’den gerçekleştirilen yazılım ihracatı 17 milyon ABD dolarının üzerine çıkmıştır.

 

Türk mühendisliği ve zekasının, Avrupa’nın konsept ve tasarımları ile Asya’nın platform ve iş süreçleriyle birleştiği Ar-Ge merkezinde katma değerli servisler, ücretlendirme ve faturalandırma, çağrı merkezi ile müşteri ilişkileri yönetimi çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca, yazılım ürünleri; kablosuz teknolojiler (2G/3G/4G) ve ALL-IP; sabit mobil yakınsama (FMC); yeni nesil şebekeler (NGN) alanlarında analiz ve araştırmalar, ürün planlama, optimizasyon, performans geliştirme ve pazar adaptasyonu uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

 

Türkiye, Avrupa ve BDT için yazılım çözüm merkezi de olan Ar- Ge merkezinde; yazılım geliştirme, ürün ve çözüm sağlama ile Huawei'nin bu bölgedeki Ar-Ge çalışmalarını destekleme konularında çalışmalar yürütülmektedir. Huawei’nin Türkiye Ar-Ge merkezinde yapılan en son çalışmalar arasında Akıllı Türkçe Asistan ve IPTV yer almaktadır.

 

Ürün Grupları


Huawei 2011 yılında telekom, kurumsal çözümler ve cihaz yönetimi iş birimleri üzerinden uçtan uca bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) çözümleri sağlayıcısı olmaya yönelik dönüşümünü başlattı.

 

Telekom ürün grubu: Huawei zengin ürün ve çözümleriyle dünyanın önde gelen en büyük 50 operatöründen 45’ine hizmet vermektedir. Şebeke veri trafiğini destekleyen söz konusu çözümler, operatörlerin şebekelerini yalınlaştırması ve teknolojik açıdan geliştirmesini mümkün kılarken, bir yandan da hızlı devreye alma, yaygın ve sorunsuz uygulama ve daha düşük şebeke maliyetlerine olanak sağlamaktadır.

 

Kurumsal çözümler ürün grubu: Huawei şebeke altyapısı, tümleşik iletişim ve iş birliği (UC&C), bulut bilişim ve kurumsal bilgi güvenliğini de içeren son derece etkin ICT çözüm ve hizmetleri sunmaktadır. Huawei’nin müşterileri arasında finans, eğitim, ulaşım, enerji sektöründen kuruluşlar, ticari işletmeler ve internet servis sağlayıcıları yer almaktadır.

 

Cihaz yönetimi ürün grubu: Dünya çapında 500’den fazla operatöre hizmet veren Huawei, son kullanıcı pazarına yönelik olarak tüketicinin mobil internet deneyimini geliştirmeye yönelik kullanıcı dostu telefonlar, mobil geniş bant cihazları ve ev cihazları sunmaktadır. Huawei’nin, 2015 yılında dünyanın önde gelen telefon markalarından biri olması hedeflenmektedir.

 

Huawei Türkiye Kilometre Taşları

 

2002: Türkiye’deki ilk ofis Ankara’da açıldı.

2003: İlk FAS (Fiber Erişim Sistemi) anlaşması Türk Telekom ile imzalandı.

2004: Türk Telekom'un taraması IPDSLAM çözümleri için başarıyla geçti.

2005: Terminaller, iletim ve katma değerli hizmetlerde proje ortaklıkları artırıldı. CDMA testleri Sivas ve Ankara'da başlatıldı.

2006: Turkcell CRBT projesi kontratı imzalandı. IPDSLAM ihalesi Kıbrıs Telekom Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi. Şebeke inşaatı başladı.

2007: Huawei Türkiye İstanbul ofisi kuruldu.

2008: Türkiye'de yatırımlar genişletildi. Huawei Yeni Nesil Teknolojileri Laboratuvarı İstanbul Teknik Üniversitesi-Huawei ortaklığıyla kuruldu.

2009: Huawei Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya (CA & C) bölgesi için yönetim merkezi olarak yetkilendirildi. Türkiye'deki tüm mobil operatörlerle (Avea, Turkcell ve Vodafone Türkiye) ile 3G sözleşmeleri imzalandı.

2010: Huawei’nin üçüncü en büyük uluslararası Ar-Ge merkezi olan Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinin resmi açılışı Ulaştırma Bakanı'nın da törene katılımıyla 2010 yılı Şubat ayında gerçekleşti.

2011: Türkiye'de Huawei Enterprise ve cihaz iş birimleri başlatıldı.

2012: Huawei Türkiye ofisi 10. yılını kutladı.

2013: Türkiye, Huawei ana merkez tarafından 15 öncelikli ülke arasına alındı. Huawei, 500’ün altında nüfusa sahip 1597 köye iletişim hizmetleri getirerek, Evrensel Hizmet Projesi'nin altyüklenicisi olarak ödüllendirildi. 3362 okulda 15.000’den fazla Huawei ağ anahtar cihazın sağlayıcısı olarak Fatih Projesi'nin ilk aşamasıyla ödüllendirildi. Huawei markalı cihazlar büyük ölçüde tanındı; ilk parti Huawei Ascend P6 cihazı ilk 3 ay içinde tükendi.