Skip navigation links
3M
Albaraka Türk
Alstom
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Hyundai 

 

1967 yılında kurulan Hyundai Motor Company’nin Güney Kore, Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Brezilya’da üretim tesisleri bulunmaktadır. Otomotiv endüstrisinde son üç yıldır “en büyük gelişimi gösteren” Hyundai yaklaşık 200 ülkede faaliyet göstermekte ve üretim ile araç satışı rakamları açısından dünyanın en büyük beşinci otomotiv üreticisi konumunda yer almaktadır.

 

Hyundai Türkiye pazarına 1990 yılında adım atmıştır. Gördüğü yoğun talep ve yakaladığı yüksek satış rakamlarını takiben, Hyundai 1995 yılında İzmit fabrikasını açmış ve 1997 yılının Temmuz ayında üretim faaliyetlerine başlamıştır. Kocaeli iline bağlı Alikahya mevkiinde toplam 1 milyon m²’lik alan üzerine kurulu tesisin yıllık 215.000 araç üretim kapasitesi bulunmaktadır. Toplam tesis alanının 700.000 m²’si fabrikaya tahsis edilmiş olup 108.000 m²’si üretim faaliyetleri için kullanılmaktadır.

 

Hyundai Assan, gerçekleştirdiği 450 milyon avroluk yeni yatırımın ardından İzmit fabrikasında 2500 kişiye istihdam sağlamakta ve i10 ile i20 model binek araçları üretmektedir. Şirket bu araçların iç pazarda satışını gerçekleştirmekte, aynı zamanda da aralarında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’nin bulunduğu 40’ın üzerinde Avrupa ülkesinin yanı sıra Orta Doğu ve Afrika pazarlarına ihracat yaparak Avrupa’nın küçük araç üretim üssü olarak faaliyet göstermektedir.

 

Fabrika tam kapasite üretime geçtiğinde, şirketin yılda yaklaşık toplam 1,5 milyar avroluk ihracat gelirine ulaşması ve böylelikle Hyundai Assan’ın Türk ekonomisi ve Türk halkına sağladığı katma değerin artması hedeflenmektedir.