Skip navigation links
3M
Albaraka Türk
Alstom
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

ICBC 

 

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), hem piyasa değeri hem de sermaye gücü açısından dünyanın en büyük bankası konumundadır. Kredi, mevduat hacmi ve gelir yaratımı açısından da küresel ölçekte sektör lideri olan banka, Şanghay ve Hong Kong borsalarına kotedir. ICBC, 2014 yılında İngiliz “The Banker” dergisi tarafından “Dünyanın En İyi Bankası” seçilmiştir. Aynı yıl içinde “Asya-Pasifik Bölgesi’nin En İyi Bankası” ve “Çin’in En İyi Bankası” ödüllerini de almıştır.


Son yıllarda ICBC, 42 ülkeyi kapsayan 395 denizaşırı şubesi ile büyük ölçekli küresel bir finans grubu haline gelmiştir. Aynı zamanda Asya, Avrupa ve Amerika’da RMB (Çin Yuanı) işlemi yapan ilk finans kurumu olma özelliğine sahiptir.


ICBC, 22 Mayıs 2015 tarihinde GSD Holding'te % 75,5 hisse satın alarak Tekstilbank'ın en büyük ortağı haline gelmiştir. Satın alma sürecinin tamamlandığı ilgili tarihte, Borsa İstanbul’da işlem gören Tekstilbank’ın, genel müdürlüğü ile aynı lokasyonda bulunan bir merkez şube ve bir varlık yönetim şirketi de dâhil olmak üzere toplam 44 şubesi bulunmaktadır. Kurumsal bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet gösteren Tekstilbank, müşteri odaklı yaklaşımıyla kaliteden ödün vermeksizin çok yönlü finansal hizmetler ve uluslararası bankacılık hizmetleri sunmaktadır.


Tekstilbank, ICBC’nin Avrupa kıtasında ilk birleşme ve satın alma yaptığı ticari banka olup Türkiye ve çevresindeki bölgelerde faaliyet gösteren ilk Çin menşeli ticari banka olma özelliğine de sahiptir. ICBC Grubu, küresel ağ kaynakları ile büyük ölçekli finans projeleri ve sınır ötesi RMB işlemlerinde aktif olarak avantaj sağlayacaktır. Perakende, ödeme işlemleri, takas, varlık yönetimi gibi ürünler ile Türkiye yerel piyasası, Çin ve uluslararası pazarlarda müşterilerine, Türkiye ekonomisinin gelişimi ve “Bir Kuşak, Bir Yol” stratejisinin gerçekleşmesi için kapsamlı bankacılık hizmetleri sunacaktır.