Skip navigation links
3M
Albaraka Turk
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

MAN 

 

MAN'ın Almanya dışındaki ilk üretim tesisi olarak 1966 yılında faaliyete geçen MAN Türkiye, bugün MAN’ın en büyük entegre otobüs fabrikası konumundadır. MAN, Türkiye'deki cirosunu son 15 yılda 309 kat, 41 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatını ise son on yılda dokuz kat artırmıştır.

 

MAN Türkiye

 

MAN'ın Türkiye'deki geçmişi 19. yüzyıl sonlarına dek uzanmaktadır. Şirketin ilk çalışması, 1870'lerde gerçekleştirdiği tren ve vagon ihracatı olmuştur.

 

MAN, 1966 yılında çok önemli bir karara imza atarak Almanya dışındaki ilk üretim üssü olarak MAN Türkiye'yi kurmaya karar vermiştir. MAN Türkiye, bugün şirketin en büyük otobüs üretim merkezi konumuna gelmiştir.

 

MAN'ın Türkiye'deki üretimi 1967 yılında kamyonlarla başlamış, 1968 yılında otobüslerle devam etmiştir. Ercanlar Şirketi ile MAN Truck & Bus arasında MANAŞ (MAN Kamyon ve Otobüs Sanayi A.Ş.) adıyla kurulan ortaklığın ardından 1981 yılında MAN motor fabrikası açılmıştır.

 

Ankara'da da aynı ortaklık yapısıyla kurulan MAN motor fabrikası 1985 yılında otobüs üretimine de başlarken, İstanbul'daki MANAŞ fabrikası sadece otobüs üretimine odaklanmıştır. MAN araçlarının Türkiye'den ilk ihracı 1981 yılında aralarında Mısır, Kuveyt, Suriye ve Lübnan'ın da bulunduğu Orta Doğu ülkelerine gerçekleştirilmiştir.

 

MAN Kamyon ve Otobüs, 1995 yılında MANAŞ'ın tüm idari ve endüstriyel yönetimini devralmış, 1996 yılında ise motor fabrikası satın alınmıştır. Otobüs üretimi tamamen İstanbul'dan Ankara'ya aktarılarak tüm üretim tesisleri Ankara'da toplanmıştır. Üretkenliği artırmaya yönelik bir girişim olan “Evolution 2004” projesiyle fabrika, yılda 2000 otobüs; bir başka deyişle 100 dakikada bir otobüs üretim kapasitesine ulaşmış ve endüstriyel üretime geçilmiştir.

 

MAN Türkiye, MAN ve NEOPLAN marka şehir içi ve şehirler arası otobüslerini, Ankara'nın Akyurt ilçesinde yer alan 317.000 metrekarelik dev üretim merkezinde geliştirmiştir.

 

MAN Türkiye, 2012 yılında Ar-Ge merkezini tamamlamış; tasarım, test ve analiz gruplarını tek çatı altında toplamıştır. Son iki yıldır şirkete uzun vadeli rekabet ortamında güç kazandıran çok sayıda geliştirme projesi gerçekleştirilmiştir.

 

MAN Türkiye’nin son yıllarda imza attığı yatırım ve önemli gelişmeler, kalite ve verimliliği ileri düzeylere ulaştırmıştır. Şirket, dünyanın birinci sınıf otobüs markası olan NEOPLAN'ın üretiminin sadece MAN Türkiye’nin Ankara'daki fabrikasında gerçekleştirilmesine karar vermiştir.

 

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.

 

MAN marka otobüs ve kamyonlar ile NEOPLAN marka otobüslerin satış ve satış sonrası servis faaliyetleri MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir. Şirket, Türkiye genelinde yedi bayi, İstanbul ve Konya’daki merkez ofis ve satış ofisleri ile satış ve pazarlama faaliyetlerindeki başarı grafiğini her geçen gün yükseltmektedir. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., artan pazar payı ve yüksek müşteri memnuniyeti doğrultusunda 30 servis merkezi ve plazasıyla satış sonrasında en iyi hizmeti sunabilmek için çalışmaktadır.

 

MAN Finansal Hizmetler

 

MAN Grubu’nun Türkiye'deki bir diğer şirketi olan MAN Finansman A.Ş., 2005 yılı sonlarında MAN ve NEOPLAN marka araçların finansmanının sağlanması ve "TopUsed" markası altında ikinci el satışlar yapmak üzere kurulmuştur.

 

Hızlı ve akılcı kredilendirme sisteminin öncüsü olma yolunda hızla ilerleyen MAN Finansman, MAN’ın Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa ve Avusturya'dan sonra kurduğu yedinci finans birimidir.

 

MAN Grubu, 2015 yılı itibarıyla 29 ülkede geniş bir iştirak ve ortaklık ağına sahiptir. MAN Finansman A.Ş., 195 milyon avroluk portföyüyle esnek ve kurumlara özel mali çözümler sunarak MAN kalitesine en uygun maliyetle en kısa sürede erişimi kolaylaştırmaktadır.

 

MAN'ın Türkiye'deki imza attığı bazı ilkler

 

1912: Tarihi Galata Köprüsü MAN tarafından inşa edildi.

1966: Almanya dışında ilk üretim tesisi için İstanbul'da bir fabrika kuruldu.

1967: İlk MAN marka kamyon İstanbul'da üretim bandından çıktı.

1981: MAN Türkiye ilk ihracatını gerçekleştirdi.

1986: MAN, Türkiye'deki ilk körüklü otobüsü üretti.

1995: Üretim, Ankara Akyurt tesislerinde birleştirildi.

1999: MAN, Türkiye'deki ilk üç akslı şehirler arası otobüsü üretti.

2006: MAN, Türkiye'de doğal gazla çalışan ilk otobüsü üretti.

2010: MAN, Ar-Ge merkezi sertifikası aldı.

2011: MAN, Avrupa'nın en büyük kataforez boyama tesisini açtı.

2012: MAN Ar-Ge merkezini açtı.

2014: NEOPLAN'ın tüm modellerinin Türkiye'de üretilmesi kararı alındı.

 

MAN Holding

 

MAN Grubu, Avrupa'daki lider ticari araç, motor ve makine mühendisliği şirketlerinden biri olup yıllık yaklaşık 14,3 milyar avro gelir elde etmekte ve dünya genelinde yaklaşık 55.900 kişi istihdam etmektedir. MAN, tüm kurumsal birimlerinin lider pazar pozisyonlarını elinde tuttuğu bir kamyon, otobüs, dizel motor, turbo makine ve özel vites üniteleri tedarikçisidir.

 

Grup, ticari araçlar ve elektrik mühendisliği faaliyet alanlarında tüm dünyada kârlı bir şekilde büyümeyi ve şirketin değerini artırmayı amaçlamaktadır. Müşteri odaklı çalışma, teknoloji liderliği ve satış sonrası hizmetlerin sürekli büyütülmesi, bu hedeflere ulaşmada önemli rol oynamaktadır.

 

MAN Grubu’nun rehber niteliğindeki ilkeleri, tüm MAN çalışanlarının sürdürülebilirlik ilkelerini ön planda tutmasını zorunlu kılan bir sorumlu davranış çerçevesi oluşturmaktadır. MAN’ın kurumsal değerleri olan güvenilirlik, yenilikçilik, dinamizm ve şeffaflık, şirketin ürün pazarları ve sermaye pazarındaki başarısında olduğu kadar kalifiye çalışanları cezbetmesinde de etkin rol oynamakta ve tüm iş faaliyetlerinin toplum tarafından kabul görmesini sağlamaktadır.