Skip navigation links
3M
Albaraka Turk
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Schneider Electric 

 

Schneider Electric, 1836 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden yolculuğunda kendisini enerji yönetiminde küresel bir uzman konumuna taşımıştır. Demir-çelik sanayiyle başlayan yolculuk, 19. yüzyılda ağır makine ve gemi inşası sektörlerinde devam etmiş ve 20. yüzyılda elektrik ve otomasyon yönetimine geçiş yapmıştır.

 

Schneider Electric, enerji yönetimi ve otomasyon alanında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren küresel bir uzmandır. Şirket, konut ve konut dışı binalar, endüstri ve makine imalatçıları, yardımcı sistemler ve altyapı, veri merkezleri ve ağlarda lider konumlar da dâhil olmak üzere çeşitli faaliyet alanlarında bütünleşik çözümler sunmaktadır. Emniyetli, güvenilir, verimli, üretken ve yeşil enerji sağlamaya odaklı olan Schneider Electric, 170.000 çalışanıyla, birey ve kuruluşların enerjiden en iyi şekilde yararlanmaları için çalışarak 2014 yılında 25 milyar avro gelir elde etmiştir.

 

Schneider Electric’in Türkiye’deki geçmişi 160 yıldan uzun bir süreye dayanmaktadır ve ilk ticari faaliyeti Osmanlı Donanması’na sağladığı ağır sanayi ürünleriyle başlamıştır. 1975 yılında bir bayiyle Telemecanique satışlarına başlanmıştır. Bunu, 1978 yılında Emek firmasına verilen lisansla Merlin Gerin orta gerilim kesicilerinin üretilmeye başlaması izlemiştir. 1987 yılında Telemecanique’in Türkiye’de faaliyete geçmesi, 1988 yılında ise Merlin Gerin’in Emek’i satın alarak alçak gerilim ürünlerini satmak üzere bayilik ağını kurmasıyla birlikte Türkiye’deki yatırımlar hızlanmıştır. 1997 yılında genişletilen İzmir, Kemalpaşa’daki orta gerilim fabrikası, 1999 yılında dünya üretim merkezi konumuna gelmiştir. 2000 yılında Lexel tarafından satın alınan Metesan firması dört yıl sonra Schneider Electric Türkiye’ye bağlanmış ve 2006 yılında entegrasyonu tamamlanmıştır. Ardından kablo kanalı üreticisi PKS firmasını satın alan firma 2009 yılında orta gerilim ürünlerinin ve kesicilerinin üretimini yaptığı 73 bin m²'lik fabrikasının yatırımlarına başlamıştır. Manisa’daki yeni fabrika yatırımının hemen ardından aynı yıl Areva’nın orta gerilim dağıtım faaliyetlerini devralarak, beşinci küresel iş alanı olan enerji bölümünü oluşturmuştur. Schneider Electric, 2013 yılı itibarıyla gerçek zamanlı bilgi teknolojisi çözümleri ve bilgi sağlayıcısı Telvent’i 1,5 yıllık birleşme süreci sonunda bünyesine katmıştır.

 

Schneider Electric, Türkiye’de 2000’e yakın çalışanı, 200 bayi ve ortağı, 18 satış bürosu, İzmir-Çiğli, Kocaeli-Gebze ve Manisa’daki üç üretim tesisiyle faaliyet göstermekte, Türk ekonomisine ve istihdama katkı sağlamaya devam etmektedir. Kocaeli’deki trafo fabrikası Schneider Electric’in dünyadaki ilk “LEED Gold” sertifikalı binasıdır; Manisa tesisi ise Türkiye’deki ilk “BREEAM-in-Use” sertifikalı fabrikadır.

 

Schneider Electric küresel enerji sektöründeki en büyük elektrik dağıtımcıları, endüstriyel kontrol aygıtları ve otomasyon üreticilerinden biri olup Türkiye’de elektrik dağıtım ekipmanları, proses ve makineleri, güneş panelleri, enerji yönetimi, güvenlik ve bina yönetim sistemleri, kontrol ve güvenlik sistemleri, orta gerilim dağıtım ekipmanları, otomasyon ve kontrol ürünleri ve çözümleri üretmektedir.