Skip navigation links
3M
Albaraka Turk
Avanti
BASF
BNP Paribas
Bosch
Cargill
Citibank
Coca-Cola
Delivery Hero
DHL
Ericsson
Ford
GE
Huawei
Hyundai
ICBC
Intel
Kuveyt Türk
MAN
MANGO
Microsoft
Nestlé
Novartis
Pfizer
Pirelli
Schneider Electric
Shell
Siemens
Toyota
UniCredit
Unilever
UPS
Bu sayfa yazıcı önizleme sayfasıdır.
Sayfaya geri dönmek için tıklayın.
Sayfayı yazdır

Shell 

 

Yolculuğumuz bir deniz kabuğu ile başladı

 

Royal Dutch Shell’in öyküsü 1900’lerin başında, İngiltere ile Hollanda arasındaki bir iş birliği kararıyla başlamıştır. Bu karar, Shell’in bugünkü modern yapısının temelini oluşturmuştur. 1907 yılında kurulan Royal Dutch Shell Şirketler Grubu, yüzyıllık küresel bir ortaklık sonucunda 2005 yılında birleşmeye gitmiş ve yeni şirket Royal Dutch ile Shell Transport and Trading Company’nin birleşmesiyle Royal Dutch Shell plc. adını almıştır.

 

Shell, bugün 70’den fazla ülkedeki faaliyetleri, 94.000’i aşkın çalışanı, 45.000 perakende satış noktası ve günlük 25 milyonun üzerindeki müşterisiyle dünyanın lider enerji ve petrokimya şirketi olarak ekonomiye, çevreye ve topluma duyarlı hizmet ve ürünleriyle dünyanın artan enerji talebinin karşılanmasına önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Shell, Türkiye pazarına 1923 yılında girmiştir. 2013 yılında Türkiye’deki 90. yılını kutlayan şirket, gerçekleştirdiği yatırımlarla bugün ülkenin önde gelen şirketlerinden biri konumundadır. Shell, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı ilk günden bu yana Türk akaryakıt sektörünün öncüsü olarak sağlık, emniyet ve çevrenin korunması konusunda çalışanlarını, tedarikçilerini ve taşeronlarını bilinçlendirerek, küresel gelişmeleri ve yeni teknolojileri Türkiye’de uygulayarak sektörün standartlarını geliştirmiştir.

 

Shell Upstream Türkiye'nin petrol ve gaz arama çalışmaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortaklık halinde, her ikisi de Güneydoğu Anadolu'da tamamlanan ve test edilen Konacık-1 ve Akçay-1 kuyularındaki iki arama çalışmasının tamamlanmasını içermektedir. Bu iki kuyudan elde edilen verilerin analizine devam edilmektedir. Shell Upstream Türkiye, ayrıca Karadeniz’de Şile-1 kuyusunda bir açık deniz sondajını tamamlamış olup buradan elde edilen veriler analiz edilmektedir.

 

2006 yılında mevcut yatırımlarını büyütmek üzere yeni bir yapılanmaya giden Shell, sektörün köklü şirketlerinden Turcas Petrol ile gerçekleşen birleşmenin ardından, % 70 oranında hissesine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş.’yi kurmuştur.

 

Shell & Turcas Petrol A.Ş. perakende akaryakıt ve madeni yağ ile ticari akaryakıt, madeni yağ ve filo faaliyetlerini sürdürürken, Türkiye’deki diğer Shell şirketleri de petrol ve gaz arama, havacılık, kimya, denizcilik ve enerji ticareti faaliyetlerini yürütmektedir.

 

Shell & Turcas, net satışlardan elde edilen gelirler üzerinden yapılan 2014 Capital 500 Türkiye sıralamasına göre, beşinci büyük özel şirkettir ve 72 ilde 1060 istasyonla hizmet vermektedir. Madeni yağ pazarında sekiz yıldır üst üste liderliğini sürdüren Shell & Turcas, Derince madeni yağ ve gres üretim tesislerinden 58 ülkeye yaptığı ihracatla da Türkiye’nin ihracat liderleri arasında yer almaktadır. Capital dergisinin yaptığı araştırmada, 11 yıldır “Türkiye’nin akaryakıt dağıtım ve madeni yağlar sektörünün en beğenilen şirketi” seçilmektedir.

 

Şirket, kurulduğu günden bu yana hem ürün ve hizmetleriyle hem de yarattığı sosyal projeler ile toplumsal fayda yaratma hedefini titizlikle uygulamakta ve Türkiye’nin sadece ekonomisine değil, sosyal ve kültürel gelişimine de önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Shell & Turcas, tasarruf özellikli yakıt ve madeni yağlarıyla enerji kaynaklarının akılcı kullanımını teşvik etmekte, tasarruf bilincinin toplumun tüm kesimlerine yayılması amacıyla tasarruflu sürüş eğitimleri düzenlemektedir. Yine verimli enerji tüketimi bilincinin artırılması amacıyla Royal Dutch Shell’in her yıl düzenlediği Shell Eco-marathon yarışmasına Türk öğrencilerin kendi tasarladıkları araçlarla katılımını teşvik etmektedir. Shell & Turcas, Shell Eco-marathon’a katkıları ile Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 2012 Altın Pusula ödülüne layık görülmüştür.

 

Trafikte yol emniyetini tüm faaliyetlerinde vazgeçilmez öncelik olarak kabul eden Shell & Turcas, tüm sürücülerin bu konudaki bilincinin artırılması için kapsamlı etkinlikler düzenlemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 yılında başlattığı “Yol Emniyeti 10 Yılı” programına destek veren Shell, Türkiye’nin farklı noktalarında düzenlediği etkinliklerle 96.000 kişiye yol emniyeti eğitimi vermiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 ülkede yürüttüğü proje kapsamında Kocaeli’de başlatılan Güvenli Trafik Projesi’ni destekleyen Shell, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen Trafikte Sorumluluk Hareketi’ne destek vererek Ulusal Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu’nu imzalamıştır. Shell, yol emniyeti bilincinin artması amacıyla yürüttüğü eğitim ve etkinlikler ile Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nin “Avrupa’da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

 

Shell Türkiye, Türk öğrencileri, geleceğin yakıt teknolojileriyle çalışan taşıtlarını inşa etme konusunda desteklemeye yönelik küresel Shell Eco-maraton etkinliğine davet etmektedir. Bu maratonun amacı, öğrencilerin el yapımı araçlarında en az miktarda yakıtla en uzak mesafeye yol almalarıdır. 2005 yılından bu yana yarışmaya yaklaşık 120 ekip ve 1.200'den fazla öğrenci katılmış ve Türk takımları en başından bu yana kendi kategorilerinde ilk 10'da yer almıştır. Yarışmaya üniversitelerin yanı sıra, 2005 yılından bu yana tüm etkinliklerde yer alan ve başarılarını sürekli daha ileri bir seviyeye taşıyan Özel Şişli Terakki Lisesi’nin de aralarında bulunduğu Türkiye’deki liseler katılmaktadır.

 

Shell Türkiye, dünyanın en meşhur kazı projelerinden biri olan ve 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Çatalhöyük arkeolojik kazılarını desteklemektedir. 2003 yılından bu yana Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyeleri düzenleyen Shell, bu sayede çocukların Türkiye'deki kültürel mirasın değerini anlamalarına yardımcı olarak bu konuda farkındalığı artırmaktadır. Atölye çalışmalarına bugüne kadar 7.000'den fazla çocuk katılmıştır.

 

Shell Türkiye, Derince’deki binasını özel gereksinimli çocuklar için eğitim yeri olarak kullanılmak üzere Kocaeli Valiliği’ne bağışlamıştır. Derince Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Derince Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, orta ile ileri düzey öğrenme güçlüğü çeken çocuklara eğitim sunmaktadır.