19.12.2012

ABD ile ticarette odalar arası işbirliği

Today's Zaman - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile ABD Ticaret Odası arasında iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmeye yönelik bir mutabakat zaptı imzalandı.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Lionel Johnson tarafından, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı bir törenle Ankara'da imzalanan anlaşmaya göre, taraflar oluşturulacak iş heyetleri yoluyla karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları artırmaya yönelik faaliyetler yürütecekler.

 

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkileri artırmaya yönelik bir yol haritası oluşturacak anlaşma ile Türkiye, ABD ile eyalet bazlı ticaretin de kapısını aralıyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın 2009 yılında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti ile Model Ortaklık olarak anılmaya başlanan Türkiye-ABD ilişkileri, aynı yıl oluşturulan ABD-Türkiye Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği platformu ile önemli mesafe katetti.

 

ABD firmalarının Afrika, Orta Doğu ve diğer bölgesel pazarlara açılan bir kapı olarak gördükleri Türkiye'de 2012 yılı rakamlarıyla 1,200 ABD firması faaliyet gösteriyor.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; türk-abd ilişkileri; tobb; abd ticaret odası; türkiye amerikan firmaları