17.06.2010

Brezilya’dan Türkiye’ye yatırım atağı

 

Bugün/Dünya - Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından ikincisi düzenlenen “Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü” kapsamında gerçekleşen görüşmelerin sonuçları netleşmeye başladı.

 

Brezilya'nın 8 milyar ABD doları ciroya sahip önemli şirketlerinden Eaton da Türkiye'ye otomotiv, yan sanayi, tarım ve elektronik sektörleri başta olmak üzere birçok alanda yatırım yapacaklarını açıkladı. Firma yetkilileri Türkiye’den yılda 1 milyar ABD doları alım yaptıklarını dile getirerek, ithalat konusunda bir limitlerinin olmadığını ve Türkiye’nin bu anlamda şansının yüksek olduğunu söyledi.

 

Brezilya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Elias Miguel Haddad ise çok yakında İstanbul'da bir “Brezilya İş Merkezi” kurmayı planladıklarını, Türkiye’nin Avrupa ve Afrika’ya yakınlığı sebebiyle Brezilya tarafından önemli bir iş ortağı olarak görüldüğünü söyledi. Haddad, iki ülke arasında artan ticaret hacmine dikkat çekerek mevcut rakamın 1,2 milyar ABD dolarına ulaştığını ifade etti.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü; Brezilya; yatırım; Türk-Brezilya İş Konseyi; Eaton; Elias Miguel Haddad; Brezilya İş Merkezi