4.02.2010

THY, Avrupa’da yolcu sayısını artıran üç hava yolundan biri

 

Today’s Zaman - Avrupa Hava Yolları Birliği, geçtiğimiz yıl tüm dünyada yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen biri Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere birlik üyesi üç hava yolu şirketinin yolcu sayısını artırdığını bildirdi. Avrupa Hava Yolları Birliği'nin yayımladığı 2010 trafik verileri, yolcu sayısını artıran ve % 12,3 oranında büyüme kaydeden THY’nin bu alanda üç basamak birden yükselerek dördüncülüğe yerleştiğini gösteriyor.

 

AEA Genel Sekreteri Ulrich Schulte-Strathaus Salı günü yayınladığı açıklamada, taşıdığı yolcu sayısı yılda 25 milyonun üzerinde olan Türkiye'nin, ABD'den sonra Avrupa'daki şirketler için Avrupa havacılık alanı dışındaki en önemli pazar olduğunu belirtti.

 

İstanbul'un, Avrupa'daki en işlek 9. hava alanına sahip olduğunu söyleyen Schulte-Strathaus, kentin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak sıralamada üstlere tırmanmasını beklediğini söyledi. "Bu güzel kente çok daha fazla sayıda ziyaretçi bekliyoruz" diyen Schulte-Strathaus, Türkiye'nin, Avrupa Hava Yolları Birliği’nin 23 üyesi için çok önemli bir rota olduğunu belirterek, bütün üyelerin, İstanbul’a erişimi kolaylaştırma yönünde hemfikir olduklarına değindi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png