1.03.2011

GE, Türkiye’de ürettiği lokomotifleri dünyaya satacak

Today’s Zaman - Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş (TÜLOMSAŞ) ve ABD merkezli General Electric’in (GE) ulaştırma ve nakliye alanında faaliyet gösteren alt kuruluşu GE Transportation ortaklığında Eskişehir’de üretilen ilk lokomotif banttan indi.

TÜLOMSAŞ’ın Eskişehir’deki tesislerinde basına tanıtılan PowerHaul serisi lokomotif, GE’nin şimdiye dek ürettiği en gelişmiş motor olan 16 silindirli PowerHaul motoruna sahip. Yakıt tüketiminde % 9’a varan tasarruf sağlayan teknolojilerle donatılmış olan lokomotif hakkında basına konuşan GE Transportation Başkanı ve CEO’su Lorenzo Simonelli, “PowerHaul serisi lokomotifler bölgede demir yolu müşterilerine hizmet vererek Türkiye’de istihdam artışı ve altyapının genişlemesine yardımcı olacak” dedi.

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı da TÜLOMSAŞ ve GE Transportation arasındaki iş birliğine değinerek, “Bu ortaklık, GE’nin ileri lokomotif teknolojisiyle TÜLOMSAŞ’ın köklü üretim deneyimini ve bölgedeki uzmanlığını birleştiriyor” dedi.

TÜLOMSAŞ ve GE Transportation arasında 2008 yılında imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması’na göre GE, ileri teknoloji dizel lokomotifleri Türkiye’de üreterek bölge ülkelerine satacak.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; eskişehir; tülomsaş; general electric; ge transportation; lokomotif; powerhaul; demiryolu