2.03.2012

Çikolata devi Ferrero’dan Manisa'ya fabrika

Zaman - Dünyanın dördüncü büyük çikolata ve şekerleme üreticisi İtalyan Ferrero, 146 bin metrekare arazide üretim tesisine temel attı. Törene, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı M. İlker Aycı, Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sait C. Türek ve Ferrero Çikolata ve Tarım Ürünleri Sözcüsü ve emekli İtalya Büyükelçisi Carlo Marsili katıldı.

95 milyon avro yatırımla 2013 yılında üretime geçecek tesis, ilk etapta doğrudan 200 kişiye istihdam sağlayacak. Ferrero'nun dünyadaki 19. fabrikası olacak olan Manisa'daki üretim tesisi öncelikle, Nutella ve soğuk dolap ürünleri olan Kinder Süt Dilimi ve Kinder Pingui ile Türk pazarına hizmet edecek. Firma, tesisi önümüzdeki dönemde Orta Doğu pazarına da hizmet verecek şekilde genişletmeyi planlıyor.

Törende konuşan TYDTA Başkanı Aycı, yatırımın Türkiye'nin ithal ettiği bir ürün yelpazesinin önemli bir ihracatçısı olmasına imkân sağlayacağını söyledi. Ferrero Sözcüsü Marsili de tamamlanmış altyapı hizmetleri, İzmir Limanı'na yakınlığı ve ulaşım kolaylığıyla Manisa'nın yatırımları için avantaj sağladığını kaydetti.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; gıda sektörü; gıda yatırımı; ferrero; ferrero manisa; nutella; kinder; tydta; ilker aycı