3.04.2012

ABD'li enerji devi, Soma'da kömürden gaz üretecek

Zaman - ABD'de faaliyet gösteren enerji firması Energy Allied International, Manisa'nın Soma ilçesine, kömürden gaz elde etmek için 2 milyar ABD doları yatırım yapacak.

Teksas merkezli Energy Allied International'in Yönetim Kurulu Başkanı Mike Nassar, "Eskiden kömürden gaz elde etmek için uygun zaman değildi. Petrol fiyatları ortada. Şimdi kömürden gaz elde etmek için doğru zaman. Ayrıca yatırımcının baktığı pek çok şey Türkiye'de mevcut..", dedi.

800 milyon tona yakın linyit rezervi bulunan Soma ilçesi, dünyanın en büyük kömür yataklarından biri olarak biliniyor. Yıllık üretim miktarı ise 10 milyon ton. Enerji sektöründe 1975 yılından bu yana faaliyet gösteren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nassar, Türkiye'nin petrol ve gaz kaynakları bulunmadığına, ancak kömür ve linyit bakımından zengin olduğuna dikkat çekerek, "Bu kaynakları kullanarak, gaza çevirebiliriz. Kömürden elde edilen gaz ise pek çok kimyasal sahada kullanılabilir..", dedi.

Türkiye'de yürüttükleri projede inceleme ve yatırım çalışmaları aşamasında olduklarını anlatan Nassar, "İlgilendiğimiz yer Manisa Soma, görüştüğümüz firmalar var. Çalışmalarımız tamamlandığında, yatırım miktarımız birkaç milyar dolar seviyesinde olacak. Büyük bir proje ortaklığımız olacak..", şeklinde konuştu.
türkiye; enerji sektörü; kömürden gaz üretimi; soma; linyit rezervi; energy allied international