4.02.2011

Türkiye-Nijerya ticaret hacminde hedef 2 milyar dolar

Today’s Zaman – Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye ile Afrika ülkelerinden Nijerya arasındaki ticaret hacminin mevcut 900 milyon dolar seviyesinden 2 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.

Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in de katıldığı 'Türkiye-Nijerya Ticaret ve Yatırım Forumu''nda konuşan Meral, Nijerya'nın ihtiyacı olan bir çok ürünün, Avrupa ile aynı kalitede fakat daha uygun fiyatlarda Türkiye'de üretildiğini söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacmini kısa sürede 2 milyar dolar seviyesine çıkaracak potansiyelin mevcut olduğuna değinen Meral, Türkiye’nin son 10 yılda hızla büyüyerek dünyanın 16., Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisi haline geldiğine dikkat çekti.
Nijerya’da iş yapan Türk firmalarının inşaat, makine, kimya, mobilya, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösterdiklerini belirten TUSKON Başkanı, Türk inşaat şirketlerinin Afrika’da 35 milyar dolarlık iş hacmine ulaştıklarını söyledi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; nijerya; türk-nijerya; ticaret hacmi; afrika; tuskon; inşaat sektörü; türk müteahhit