4.10.2011

ABD Ticaret Odası’ndan Türkiye çağrısı

Today’s Zaman - ABD Ticaret Odası Başkanı Tom Donohue, ABD'de Türkiye'deki fırsatlar konusunda farkındalık eksikliği bulunduğunu belirterek, ''Birçok bakımdan ABD'li şirketler Türkiye'de ne yapılır çok emin değil. Bu şirketlere mesajımız; 'Uyanın. Türkiye, şu anda önemli bir ekonomik oyuncu. Türkiye'de Amerikan şirketleri için muazzam fırsatlar var. Birçok birinci sınıf mal üreten Türkiye, stratejik konuma ve büyük işgücüne sahip'...'' dedi.

Donohue, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından onuruna düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, stratejik müttefik ve ticari partner olarak ABD ve Türkiye'nin pek çok küresel zorluk ve fırsat paylaştığını dile getirerek, paylaşılan faydalar genişledikçe, iki ülkenin ortaklığını bütün alanlarda derinleştirme ve güçlendirme gereğinin artacağına işaret etti.

Yaklaşık 14 trilyon dolarlık GSYH ile dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ile 16. büyük ekonomi olan Türkiye’nin 2010 yılı rakamlarına göre 15 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunuyor. 2002 ve 2010 yılları arasında ekonomisi ortalama yüzde 5 oranında büyüyen Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı 15 ülke arasında ABD yer almıyor. ABD Ticaret Odası Başkanı, Türkiye ile ABD arasında bölgesel savunma ve enerji konularında yakın işbirliği olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin bölgesel ve global yeni ekonomik rolünü yansıtan daha güçlü bir ilişki kurulması çağrısında bulundu.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; türkiye yatırım; türkiye yatırım fırsatları; türkiye yatırım potansiyeli; türk-abd ticaret; türk-amerikan iş konseyi; deik; türkiye amerikan yatırımları