5.06.2012

Japon finans devi Mizuho İstanbul'a temsilcilik açtı

Zaman - Ülkenin en büyük finans kuruluşlarından Mizuho Corporate Bank, İstanbul'da bir temsilcilik açtı. Japon şirketleri olarak doğudan batıya doğru ilerlediklerini belirten finans devinin üst yöneticisi (CEO) Yasuhiro Sato, "İstanbul bizim için önemli bir pazar. Türkiye piyasasına girerek Avrupa, Afrika ve Rusya bölgesine ulaşacağız. Özellikle Afrika'daki işlerimizi buradan yönetmek istiyoruz." dedi. Bir banka kurarak Türkiye pazarına girmek istediklerini açıklayan Sato, "Türkiye'de bankacılık lisansı almak çok uzun sürüyor. Ama biz yine de bankacılık lisansı almayı çok istiyoruz. Temsilcilik ofisi sadece ilk adım olarak görülmeli." şeklinde konuştu.


Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile Japon finans kuruluşu Mizuho Corporate Bank Ltd, Türkiye ile Japonya arasında karşılıklı iş geliştirme amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı. İmza töreni öncesinde konuşan bankanın CEO'su Sato, Japonya'daki en büyük finansal kurumlardan birisi olduklarına dikkati çekti. Sato, Türkiye'nin kendileri için çok önemli bir stratejik konumda bulunduğunu vurgulayarak, "Avrupa ve Asya'nın tam kalbinde bulunuyorsunuz. Biz bu bölgeden yola çıkarak, Afrika, Avrupa ve Rusya pazarına ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu mutabakat zaptını tarihî bir adım olarak görüyoruz." dedi.


TYDTA Başkanı İlker Aycı ise Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım atıldığını söyledi. Aycı, "Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Japonya, aynı zamanda dünyanın önde gelen yatırımcılarından da biri." dedi. Türkiye'nin Japonya'dan 2002-2011 yılları arasında 750 milyon dolarlık doğrudan yatırım aldığını vurgulayan Aycı, "Ancak bu rakam yeterli değil. Bu sebeple Japonya'ya özel stratejik bir çalışma uyguluyoruz. Bugün de Japonya'nın çok saygın bankalarından biriyle işbirliği yapıyoruz. Bu işbirliği çok daha büyük sermayedarların öncüsü olacak." diye konuştu.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; finansal hizmetler sektörü; türk bankacılık sektörü; mizuho; tydta; ilker aycı; japon yatırımları