5.09.2013

Türkiye'ye 6 yılda 110 milyar dolar gelecek

Bugün – Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı İlker Aycı, Suriye'ye ilişkin yaşanan belirsizliklerin uluslararası doğrudan yatırımcıların Türkiye kararında olumsuz bir etki yapmadığını söyledi. Aycı, 6 yıl için 110 milyar dolarlık yabancı yatırımı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Başkan İlker Aycı, bir grup gazeteciyle Ankara'da yaptığı sohbet toplantısında uluslararası doğrudan yatırımcıların anlık değil, ileriye dönük 20-30 yıllık perspektiflere bakarak yatırım kararı aldıklarını söyledi. Bu nedenle ülkelerdeki anlık gelişmeler sebebiyle hiçbir yatırımcının fabrikasını söküp başka ülkeye taşımayı düşünemeyeceğini ifade eden Aycı, "Suriye'ye yönelik askeri müdahaleyi de içeren son gelişmeler rüyalarınıza giriyor mu?" sorumuza şu cevabı verdi:


"Benim rüyalarıma Suriye değil, çok uluslu şirketlerin trilyon dolarları giriyor. Bu şirketleri nasıl eder de Türkiye'de yatırıma ikna ederiz? Katma değerli yatırımları ülkemize nasıl kazandırırız? Ben bu hedeflerin rüyasını görüyorum. Bu rüyaları gerçekleştirebilmek için önümüzdeki günlerde Singapur ve Malezya'ya gidip 4,5 trilyon dolarlık devlet fonlarıyla görüşeceğiz."


Başkan Aycı, Avrupa ve ABD'de yaşanan küçülmelere rağmen Ortadoğu'ya gelen doğrudan yatırımın üçte ikisinin Türkiye'ye aktığını ifade etti. Hedeflerinin dünyada en çok yatırım çeken ilk 20 ülke arasına girmek olduğunu, halen 24'üncülükteki sırayı 2015'e kadar ilk 20'ye yükselteceklerini belirtti.

İlker Aycı Görseli
türkiye; başbakanlık yatırım ajansı; tydta; ilker aycı; türkiye yatırım hedef