6.04.2011

Türkiye’ye yatırımcı ilgisi yükselişte

Today’s Zaman - Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye yönelik ilgi ve beklentilerini ölçme amacıyla yapılan 2011 Yılının I. YASED Barometre Anketi sonuçları açıklandı. Yılda iki kez yapılan anketin sonuçlarına göre, önümüzdeki altı ay içerisinde Türkiye’deki yatırımlarını artırmayı düşünen yabancı yatırımcıların sayısı % 8 oranında arttı.

Geçtiğimiz Ekim ayında yapılan ankette % 37 olarak ölçülen “Önümüzdeki altı ay içerisinde Türkiye’de yeni yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna verilen olumlu cevap oranı 2011 yılında % 45’e yükselmiş durumda. Ankette, Türkiye’de yeni yatırım planı olmadığını söyleyen yatırımcılar % 34, henüz karar vermemiş durumda olanlar ise % 21 olarak tespit edildi. Piyasa koşullarının önümüzdeki altı ayda yabancı yatırımcılar lehine iyileşmesini bekleyenlerin oranının % 44 olarak ortaya koyulduğu ankette, katılımcıların % 38’i bu konuda bir değişim öngörmüyor.

YASED araştırmasına göre Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar ağırlıklı olarak enerji, otomotiv ve finansal hizmetler sektöründe yoğunlaşacak. Bu üç sektörü hızlı tüketim malları ve araştırma-geliştirme (Ar-Ge) konusunda yapılan yatırımlar izleyecek.

Araştırma sonuçları Türkiye’deki yabancı yatırımcıların % 50’sinin 2010 yılının son altı ayında üretim hedeflerine tamamen ulaştığını, % 40’ının büyük ölçüde ulaştığını, % 10’luk bir kısmının ise beklentilerin altında kaldığını ortaya koyuyor. Anket, ayrıca, yabancı yatırımcıların % 41’lik bir bölümünün önümüzdeki altı ay içinde istihdam artışına gideceğini gösteriyor.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; yabancı yatırım; yabancı yatırımcı; yased; barometre; doğrudan yabancı yatırım; yatırımcı anketi; uluslararası yatırım