6.12.2011

ABD'li enerji devlerinden Türkiye'ye yatırım çıkarması

Zaman - ABD Ticaret Bakan Müsteşar Yardımcısı Michael Camunez, beraberindeki heyetle Ankara Sanayi Odası'nı (ASO) ziyaret ederek sanayicilerle bir araya geldi. Heyetlerde bulunan Türk ve ABD’li sanayiciler, toplantının ardından verilen yemekte iş görüşmeleri yaptı. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda ABD'nin en önemli şirketlerinin bulunduğu heyet, ABD’li ve Türk şirketler arasında iş ortaklıkları oluşturmayı hedefliyor.

Toplantıda konuşan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, toplantının ana konusunun, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerjileri daha fazla kullanmak olduğunu söyledi. ASO Başkanı, Türkiye'nin OECD ortalamalarından % 30 daha fazla enerji tükettiğini belirterek, Japonya'nın Türkiye'nin kullandığı enerjinin üçte birini kullanarak daha büyük bir sanayiyi işlettiğine dikkat çekti.

ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Camunez ise ABD hükümetinin ASO ile olan ilişkisinden mutluluk duyduğunu aktardı. Camunez, ülkeler arasındaki ortaklıkları daha da geliştirmek istediklerinin altını çizdi; bunun da yolunun siyasi olduğu kadar ekonomik ilişkilere önem vermekten geçtiğini söyledi. Amaçlarının Türkiye'nin yerel ihtiyaçlarına cevap vermek olduğuna da değinen Camunez, "Enerji, ülkelerimiz için önemli bir sektör. Ticari ilişkilerin geliştirilmesinde hayati rol oynuyor. Bu sebeple 16 ABD’li şirket ile buradayız. 16 şirketten 11'i Türkiye'ye ilk defa girmek isteyen şirketler. Son teknolojileri kullanan şirketler. Bugün bu 16 şirket, 45 Türk şirket ile kaynaşarak bu fırsatları değerlendirecekler ve iş ortaklıkları yapacaklar" şeklinde konuştu.
Türkiye; enerji sektörü; enerji yatırımı; enerji verimliliği; türkiye enerji piyasası; yenilenebilir enerji; abd enerji şirketi; aso; ge; abound solar; dow energy