7.11.2012

"Türkiye’ye yatırım yapmayan kaybeder"

Bugün - T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı İlker Aycı, Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar açısından stratejik bir noktada bulunduğunu, yatırımcıların ülkeye gelmekten başka şansı bulunmadığını söyledi. Aycı, Fitch’in not artırımının Türkiye'ye uluslararası doğrudan yatırım girişini orta vadede artıracağını belirtirken, bu sayede hedefin GSYH’nin % 2-2,5 yerine % 4’üne çıkacağını söyledi.

Türkiye’yi dev yatırımcılara bütün detaylarıyla anlattıklarını belirten Aycı, “Bazı dev kuruluşlar orta veya uzun vadede gelmeyi hedeflediklerini söylüyorlar. Böyle düşünenlere Türkiye’yi ve bölgede büyüyen rakiplerini anlatınca fikirleri değişiyor” dedi. Aycı, yatırımcıları nasıl ikna ettiğini şöyle anlattı:

"İleri bir tarihte yatırım düşünenlere diyoruz ki, ‘Bak, rakibin şu konumda. Sizin gelmeyi düşündüğünüz tarihte onlar şuraya çıkacaklar. Gelmezseniz onları nasıl yakalayacaksınız?’ Mecburen geliyorlar. Bu biraz ‘hem ağlarım hem giderim’ denir ya, onun gibi bir şey. İç pazarın yanında çevre ve komşu ülkelerle olan ilişkiler geliştikçe daha geniş bir coğrafyada çekim merkezi olma şansı artacak.”

Başkan Aycı, Türkiye’ye gelecek yatırımlarda özellikle dış açık yaşanan enerji, sağlık, kimya, petrokimya ve otomotiv gibi sektörleri hedeflediklerini söyledi. Aycı, “Hangi sektörden hangi yatırımcının kapısına gitmemiz gerekiyorsa onlara gidiyoruz. Kendimizi onların yerine koyup nasıl ikna olacağımıza bakıyoruz" dedi.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; yatırım ortamı; başbakanlık yatırım; ilker aycı; tydta; yatırım ajansı; türkiye yabancı yatırım