7.12.2010

OMV: Türkiye enerjide merkez ülke olacak

Today’s Zaman - Avusturyalı enerji şirketi OMV Genel Müdürü Wolfgang Ruttenstorfer, Türkiye’nin enerji konusunda bir merkez ülke olma yolunda ilerlediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi’nin çoğunluk hissesini almasıyla gündeme gelen OMV, Nabucco Doğal Gaz Boru Hattı’nın da ortakları arasında bulunuyor.

Ruttenstorfer, Nabucco projesinin durumuyla ilgili olarak “Doğal gaz arzını sağlamak projenin en önemli ayağını oluşturuyor” diyerek Azeri ve Irak doğal gazına öncelik verildiğini, Türkmenistan’ın da alternatif bir kaynak olarak değerlendirilebileceğini söyledi. OMV Genel Müdürü, “Nabucco projesi, Hazar’dan Orta Doğu’ya, Türkiye’den Orta Avrupa’ya uzanan yoğun bir otoyol gibi. Türkiye, enerji sektöründe anahtar role sahip bir oyuncu ve köprü konumunda” ifadesini kullandı.

Ruttenstorfer, daha önce açıklanan Petrol Ofisi’nin OMV’nin Türkiye faaliyetlerini çatısı altında toplayacağı haberlerini de doğrulayarak, akaryakıt dağıtımı dışında doğal gaz ithali ve enerji üretimi gibi konularda Petrol Ofisi üzerinden hareket edeceklerini söyledi.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; enerji sektörü; enerji merkezi; omv; avusturya; nabucco; petrol ofisi; wolfgang ruttenstorfer