8.08.2012

Türkiye, Ford'a motor geliştirecek

Zaman - Ford'un tüm dünyada ürettiği yüksek teknoloji içeren ürünlerin mühendislik merkezi olma hedefleri olduğunu söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şirketin motor dizayn yeteneğiyle öne çıktığını belirtti. Ford bünyesindeki üç Ar-Ge merkezinden biri olduklarını kaydeden Yenigün, "Türkiye'deki mühendislik çalışmaları yeni motor ve araçlarda kullanılacak." dedi.


Yenigün, Koç Grubu'nun Bizden Haberler Dergisi'ne verdiği mülakatta, "Gelecekte Türkiye'de ve Ford'un tüm dünyada ürettiği yüksek teknoloji içeren ürünlerin mühendislik merkezi olma hedefimiz var. Şu anda Ford'un tüm dünyada ürettiği diesel motorların kalibrasyonları Gebze Mühendislik Merkezi tarafından yapılıyor. Bu konuyu çok önemsiyorum. Motor dizaynı yeteneği de Ford Otosan'ın en önemli özelliklerinden biri. Halihazırda Cargo kamyonlarda kullanılan Ecotorq motorlar tamamen Ford Otosan'ın kendi ürünü olup dizaynı bizim mühendislerimiz, üretimi de Eskişehir İnönü fabrikası tarafından yapılmakta. Bu kabiliyetimizi büyüterek geliştireceğiz..", dedi.


Türkiye'deki Ar-Ge merkezinde üretilen mühendislik çalışmalarının doğrudan Ford'un dünyanın çeşitli ülkelerinde üretilecek araç ve motorlarında kullanılacağını söyleyen Yenigün, "2007 yılında 600 kişiyle yola çıkan Ar-Ge merkezimizde bugün 1.200 kişi çalışıyor. Yıl sonu itibarıyla 100 mühendis daha alacağız." dedi.

Türkiye; otomotiv sektörü; otomotiv ar-ge; ford ar-ge; ford otosan; ford türkiye; ford gebze; ford motor üretimi