9.11.2010

Enerjide özel sektör yatırımları yılda 7,5 milyar TL’ye ulaştı

Today’s Zaman - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, artan özel sektör yatırımları ile Türkiye’nin bir enerji üretim merkezi haline geldiğini söyleyerek, özel sektöre ait enerji üretiminin yılın ilk on ayında 3.200 MW değerine ulaştığını belirtti.

Köktaş, İzmir’de çeşitli enerji yatırımlarını ziyaret ettiği gezisi sırasında enerji sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özel sektör yatırımlarının 2009 yılında 2.800 MW enerji ürettiğini söyleyen Köktaş, bu rakamın 2010 yılının ilk on ayında 3.200 MW’a ulaştığını belirterek, özel sektörün yatırımlarının satın alma garantisi bulunmadan yapıldığına dikkat çekti.

Köktaş, “Özel sektör son iki yılda 6.000 MW’lık bir ek enerji üretimi gerçekleştirdi. Bu rakamın önemini anlamak için, yıllık 2.400 MW’lık enerji üreten Atatürk Barajı’na bakmamız lazım. Özel sektör her yıl, Atatürk Barajı’ndan çok daha fazla enerji üretmeye yetecek tesisler inşa ediyor” şeklinde konuştu. Köktaş, özel sektörün enerji sektörüne yaptığı yatırım değerinin, devam eden ve tamamlanan yatırımlar da dâhil olmak üzere, sadece bu yıl 7,5 milyar Türk lirasını bulduğunu söyledi. Köktaş son iki yılda yatırımların 15 milyar Türk lirasına ulaştığını ve gelecek yıl yapılacak yatırımların önceki yıllardan az olmayacağını dile getirdi.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; enerji sektörü; enerji yatırımı; enerji üretimi; özel sektör; epdk; hasan köktaş