9.12.2011

Sanayi üretimi yedi yılın zirvesinde

Zaman - Avrupa ülkeleri borç kriziyle pençeleşirken Türkiye'nin sanayi üretimindeki kesintisiz artış Ekim ayında da devam etti. 2011 yılının Ekim ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre % 7,3 artışla 138,4 değerinde gerçekleşti. Yıllık bazda kesintisiz olarak 23 aydır artış gösteren sanayi üretimi, bir önceki aya göre ise % 8,6 oranında arttı.

Eylül ayında sanayi üretimi endeksi 127,5 değerindeydi. Toplam sanayi üretimi, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre neredeyse tüm sektörde beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Piyasadaki beklenti sanayi üretiminin % 4,6 olması yönündeydi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı sanayi üretimi verilerine göre, bu yıl Ekim ayında geçen yılın Ekim ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde % 8,6, imalat sanayi sektörü endeksinde % 7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de % 9,4 artış kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2011 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre % 4,4 artış gösterdi.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; türk ekonomisi; sanayi üretimi; sanayi üretim endeksi; tuik; imalat sektörü