10.04.2013

'Asya ve Avrupa'daki yatırımcılar Türkiye sigorta sektörüne odaklanacak'

Zaman - Ernst & Young'ın "Sigortacılık Öngörüleri 2013" raporuna göre, Türkiye'nin sahip olduğu genç nüfus ve her geçen gün artan kaliteli insan gücü potansiyeli vesigorta sektörüne yönelik yeni düzenlemeler, tüketimi yavaşlayan Asya ve Avrupa'dakiyatırımcıların ilgisini Türkiye'ye çekecek. Türk sigorta sektörü, diğersektörlerin başarısını takip ederek, kendi coğrafyasında lider ve belirleyici konumunda olacak.


Raporda; ‘2013 'ün ilk çeyreğinde Allianz'ın Yapı Kredi Sigorta'nın yüzde 93.9 hissesini 1.6 milyar liraya satın alması bu yıl sigorta sektörünün hareketli geçeceğinin şimdiden sinyallerini veriyor. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında sektördeki rekabet ortamı daha da kızışacak ve şirket oyuncuları satın almalar ve birleşme konularını yönetim gündemlerine alacak.’, ifadesine yer verildi.


Türkiye sigorta sektörünün performansını değerlendiren Ernst & Young Türkiye Denetim Hizmetleri Bölümü Ortağı Seda Hacıoğlu,"Bugüne kadar sisteme giren katılımcılar, aylık yatırdıkları katkı paylarını vergiden düşebiliyorlardı. Bu imkandan da sadece çalışan kesim yararlanabiliyordu. 1 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni BES Kanunu ile 18 yaşını doldurmuş, çalışan çalışmayan, emekli, ev hanımı herkes,bireysel emeklilikten yararlanabiliyor ve devlet de bireysel emeklilik yaptıran herkese yüzde 25 katkı sağlıyor. Bu uygulama ile birlikte sigorta sektörü ciddi anlamda hareket ve ivme kazanmaya başladı..” dedi.

Yükseliş İvmesini Gösteren Grafik Görseli
türkiye; finansal hizmetler sektörü; türkiye sigorta sektörü; ernst & young; türkiye sigorta pazarı; bireysel emeklilik