11.03.2013

Intel, Fatih Projesi’nde yer almak için Türkiye’de laboratuvar kuracak

Zaman - Fatih Projesi kapsamında okullara dağıtılacak tablet bilgisayarların üretimi için dünya lideri markaların ilgisi devam ediyor.


Hükümetin ihaleye katılacak firmalara ‘yerli üretim' şartı getirmesiyle firmalardan art arda Türkiye'de yatırım yapacaklarına dair açıklamalar geliyor. Bilişim teknolojisinin önde gelen markası Intel'in Başkan Yardımcısı Tom Kilroy da Fatih Projesi'nde yazılım alanında yerli üretimle yer alabileceklerini söyledi.


Zaman’a konuşan Tom Kilroy, "Fatih Projesi için de yerli firmalarla üretim yaparak dünyadaki teknoloji bilgi birikimini buraya getirmek istiyoruz." dedi. Doğrudan yatırım konusunda farklı şekillerde projeler ürettiklerini belirten Kilroy, "Donanım üretmek çok anlamlı değil. Çünkü dünyanın belli noktalarında yüksek yatırımlarla fabrikalar kurulu ve üretim yapıyor. Dolayısıyla bir fabrika kurmak yerine bunun içerisinde uygulama seviyesinde yer almayı düşünüyoruz." dedi.


Kilroy, bu kapsamda eğitim teknolojilerinde çalışmak üzere Ar-Ge merkezi niteliğinde bir laboratuvarı Türkiye'de kurmayı planladıklarını söyledi. Yazılım alanında da doğrudan yatırım yapacaklarını ifade eden Kilroy şöyle konuştu: "Donanım üzerinde çalışılacak yazılımların optimizasyonu, yeni yazılımların geliştirilmesi de ciddi bir yatırım. Yazılım kritik bir nokta. Dolayısıyla bu noktada da değerlendirmemiz devam ediyor." Türkiye'nin 5 büyük üniversitesi ile uzun zamandır çalıştıklarını hatırlatan Kilroy, bu şekilde ülkenin ihtiyacı olan Ar-Ge altyapısına katkıda bulunduklarını kaydetti.

Fatih Projesi Görseli
türkiye; ict sektörü; bilişim sektörü; fatih projesi; intel; intel türkiye; tom kilroy; intel ar-ge