11.04.2011

İDO, 861 milyon ABD doları karşılığı özelleştirildi

Today’s Zaman - İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO) için geçtiğimiz Ocak ayında başlayan özelleştirme süreci tamamlandı. Özelleştirme ihalesini 861milyon ABD doları teklif veren Tepe-Akfen-Souter-Sera konsorsiyumu kazandı. Konsorsiyumda altyapı ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Tepe, Akfen ve Sera Gayrımenkul şirketleri ile İskoç girişimci Brian Souter’ın Souter Investments şirketi bulunuyor.

Cuma günü gerçekleşen özelleştirme ihalesinin açık artırma bölümünün ardından konuşan Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav, İDO’ya yönelik planları arasında Beşiktaş-Yalova arasında yeni bir hat, Yenikapı-Bandırma hattına lüks ve hızlı otobüslerle İzmir hattında konforlu ulaşım, Ambarlı limanından da R0R0 seferlerinde yenilikler yapmak olduğunu söyledi.

2010 yılında toplam 50 milyon yolcu ve 7 milyon araç taşıyan İDO, 71 milyon Türk lirası net kar elde etti. İhale sonucu şirketin işletme haklarına 30 yıl boyunca sahip olan konsorsiyuma devir işlemleri Rekabet Kurulu onayının ardından gerçekleşecek.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; istanbul; istanbul deniz otobüsleri; ido; ulaştırma sektörü; tepe; akfen; souter; özelleştirme