11.06.2013

Güneşten elektrik üretmek isteyen yatırımcılar sırada

Zaman - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güneş enerjisine dayalı santral kurmak isteyenlerin başvurularını almaya başladı.


Yoğun ilgi gösteren yatırımcılar, ilk gün 1.000 megavatlık kotayı doldurdu. İlk müracaat ise İngilizlerden geldi. İngiliz ortaklı RES Anatolia şirketi 8 noktada lisans başvurusu yaptı. Talep sayısı 58’e ulaştı. Başvuruların 6-7 bin megavatı bulabileceği, dolayısıyla lisansların ihale yöntemiyle belirlenebileceği dile getiriliyor.


EPDK, yatırımcıların yoğun ilgisi nedeniyle sıra dışı bir gün yaşadı. Yoğun başvuru trafiği mesai saati sonuna kadar devam etti. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre, güneş enerjisine dayalı elektrik santrali kurmak isteyen yatırımcıların başvuruları 14 Haziran 2013 tarihine kadar kabul edilecek.


Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli bakımından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin güneşten yıllık 380 milyar kWh enerji potansiyeli bulunuyor. Buna göre yıllık ortalama güneş ışınımı 1.311 kWh/metrekare-yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2 bin 640 saat olarak gerçekleşiyor. Bu rakam günlük 3,6 kWh/metrekare güce, günde yaklaşık 7,2 saat ve toplamda ise 110 günlük güneşlenme süresine denk geliyor.

Türkiye; enerji sektörü; yenilenebilir enerji yatırımı; türkiye güneş enerjisi; güneş enerjisi yatırımı; güneş enerjisi lisans; türkiye güneş enerjisi potansiyeli; epdk güneş lisans