12.07.2013

Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan Japonya müjdesi

Bugün - Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), yabancı sermaye arayışlarına mola vermeden devam ediyor. Çalışmalar sonbaharda yoğunlaşacak.


Bugün’ün sorularını yanıtlayan TYDTA Başkanı İlker Aycı, dünyadaki olumsuzluklara rağmen önemli sonuçlar alma aşamasında olduklarını söyledi. Geçen yıl yaptıkları çalışmalar sonunda, krizdeki İspanya’dan bu yılın ilk 5 ayında 443 milyon dolar sermaye gelmesini sağladıklarını açıklayan Aycı, “Şu günlerde, Japonya ile ilgili önemli çalışmalar içindeyiz. Ağustos ayında orada olacağız. Karşı taraftan da talep geldi. Türkiye’ye karşı ciddi ilgi var. Yıl bitmeden, belki Eylül ya da Ekimde müjdeli haberler açıklayabiliriz” dedi.


Aycı, diğer çalışmaları konusunda özetle şunları söyledi:


 *Eylül ya da ekimde ABD’ye yeniden gidiyoruz.


 *Türkiye’de yatırımı olan ABD’li şirketleri diğer şirketlerle buluşturacağız. Kravatları çıkarıp, Türkiye’yi enine boyuna konuşmak istiyoruz.


 *Türkiye’de yatırımı olan şirketleri, ayrıca ABD medyasıyla buluşturacağız.


 *Malezya, Singapur, Hong Kong, Çin gibi Uzakdoğu ülkelerindeki devlet fonlarıyla buluşacağız. Onlara Türkiye’deki fırsatları anlatacağız.


 *İngiltere’de madencilik ve finans zirvesi düzenleyeceğiz.


Yabancı sermaye girişindeki düşüşü de değerlendiren İlker Aycı, dünyada da benzer bir trend olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler Tica ret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD’ ın açıklamalarının bunu teyit ettiğini belirten Aycı, “Buna rağmen Türkiye yabancı sermaye liginde iki basamak yükselerek ve 24’üncü sıraya çıktı..”, şeklinde konuştu.

türkiye; tydta; başbakanlık yatırım ajansı; ilker aycı; ispat; türkiye japon yatırımları