12.08.2011

Güney Koreli şirketlerden 2,5 milyar dolarlık yatırım sözü

Zaman - Dünya piyasalarında dalgalanma devam ederken, Türkiye ekonomisi için yatırım müjdesi geldi. Güney Kore ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) düğümünün çözülmesinin ardından üç büyük yatırımın kapısı açılmış oldu.

İki ülke arasındaki ticarette kademeli olarak vergi muafiyeti öngören STA'nın imzalanmasının ardından otomotiv devi Hyundai 400 milyon ABD dolarının üzerinde 2.000 kişiye istihdam sağlayacak bir yatırıma imza atacak. Türkiye'de gelecek ay 350 milyon ABD doları değerindeki paslanmaz çelik fabrikasının temelini atacak olan POSCO ise yatırım miktarını üç katına çıkarma teklifine yeşil ışık yaktı.

Adı açıklanmayan bir başka şirket ise 1,5 milyar ABD doları tutarında yeni bir yatırım gerçekleştirecek. STA sorununun çözülmesinin ardından Türkiye'ye toplamda yaklaşık 2,5 milyar ABD doları hacminde yatırımın önü açılmış oldu. 1,5 milyar ABD doları değerindeki yatırımın müjdesini veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bunun Türkiye'nin üretemediği ve dışarıdan tedarik ettiği bir ürünün üretimi için yapılacak bir yatırım olacağını bildirdi.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; güney kore; türkiye kore serbest ticaret; türkiye kore sta; hyundai; posco; zafer çağlayan