14.03.2012

“Bürokrasiyi en aza indirdik, gelin Türkiye’ye yatırım yapın”

​Zaman Avrupa - Türkiye'nin yatırım ortamını tanıtan ve yabancı yatırımcılara rehberlik etmek amacıyla kurulan T.C. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), Alman iş adamlarına Türkiye’ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu himayesinde Türkevi’nde düzenlenen basın toplantısına TYDTA Başkanı İlker Aycı, Hamburg eski Belediye Başkanı Ole von Beust, Almanya'nın Ankara eski Büyükelçisi Dr. Wolf Ruthart Born ve Federal Almanya Ekonomi Bakanlığı eski Müsteşarları Rezzo Schlauch katıldı.

Aycı, burada yaptığı konuşmada ajansın doğrudan başbakanlığa bağlı olarak çalıştığını, Türkiye’de yatırım yaparken gerek kamuyla gerekse diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili tüm işleri koordine etmekle sorumlu olduklarını söyledi. Adeta “tek durak ofis” mantığıyla yatırımcıyı koridorlarda kaybolmaktan kurtardıklarını belirten Aycı, “Türkiye’ye gelen yatırımcı herhangi birilerine ihtiyaç duymadan onlara doğrudan rehberlik ederek yatırımları hızlandırıyoruz. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ihracat perspektifi, rekabetçi yatırımları ülkeye çekerek istihdam potansiyelinin değerlendirmelerini sağlıyoruz.” dedi.

Türkiye’de yapılan yeni düzenlemelerle yatırımcının önünün açıldığını ifade eden Aycı, “Teşvikler ve en aza indirdiğimiz bürokrasi ile Türkiye'ye yatırım için çok uygun bir zamandayız. Bu nedenle, Alman şirketleri Türkiye'ye davet ediyor ve birlikte büyümeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye'deki ticaret hacminin son 10 yılda 31 milyar ABD dolarından 134 milyar ABD dolarına yükseldiğine de işaret eden Aycı, Türkiye'nin sadece tekstil değil, her alanda geliştiğini ve iş imkânlarının sadece İstanbul'da değil, günümüzde Türkiye'nin birçok ilinde bulunduğunu kaydetti.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; başbakanlık yatırım ajansı; türkiye yatırım ajansı; tydta; ilker aycı; türkiye alman şirketleri