14.07.2011

Fatih Projesi’nde yerli üretim aranacak

Today’s Zaman - Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (Fatih) Projesi kapsamında yaklaşık 15 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak tablet bilgisayarların tedarikinde yerli üretim tercih edilecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, milyonlarca öğrenciye verilecek tablet bilgisayarlar konusunda yerli üretime öncelik verileceğini söyleyerek, "Türkiye'de üretimini zorlayacağız. 10-20 milyon tablet çıkaracağız. Bu yerli üretim için fırsat" dedi.


Yaklaşık 7,5 milyar ABD doları değerindeki projede yerli ve yabancı üreticilerin yarışacağını söyleyen Ergün, yabancı üreticilerin Türkiye’de üretim yapmaları için gereken teşviklerin sağlanacağını söyledi. Ergün, ihaleyi alacak olan firmaların Türkiye'de üretim yapmasıyla birlikte bu sektörlerin ülkemizde gelişeceğini ifade ederek, tablet üretiminin bu sektöre itici güç katacağını söyledi.

 

Eğitim hizmetlerinde teknolojinin yoğun biçimde kullanılmasını hedefleyen Fatih Projesi ile Türkiye’deki yaklaşık 15 milyon ilköğretim öğrencisine tablet bilgisayar verilmesi öngörülüyor. Üç yılda tamamlanacak proje ile 42.000 okuldaki 570.000 dersliğe de dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, internet ve çok amaçlı yazıcı ve akıllı yazı tahtası sağlanacak.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; bilişim sektörü; bilgi teknolojileri; fatih projesi; nihat ergün; tablet pc; türkiye tablet pc üretimi; tablet bilgisayar üretimi