16.02.2012

İşsizlikte en düşük Kasım ayı verisi: % 9,1

​Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), verilerine göre işsizlik oranı, geçen yılın Kasım ayında % 9,1'e geriledi. İşsiz sayısı 2 milyon 429 bin kişiye indi.

İşsizlik, 2011 Kasım'da yıllık bazda gerilerken, bir önceki aya göre aynı kaldı. TÜİK'in verilerine göre, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1,9 puan azaldı. Bir önceki ay olan Ekim’e göre ise aynı kaldı. Kentlerde işsizlik oranı 2,2 puanlık düşüşle % 11, kırsalda ise 1 puanlık düşüşle % 5,5 oldu. İşsiz sayısı bir ayda 25 bin, bir yılda ise 382 bin kişi azaldı. Böylece Türkiye'deki işsiz sayısı 2 milyon 429 bin kişiye indi. İstihdam edilenlerin toplam sayısı ise 24 milyon 267 bin kişi oldu.

İşsizlik rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye bugüne kadarki en düşük Kasım ayı işsizlik rakamına sahip olmuştur. Çevredeki bu kadar sıkıntıya, ihracatının % 75'ini yaptığı pazarlarda yaşanan bunca soruna karşın, Kasım ayı işsizlik rakamlarımızın % 9,1'e düşmüş olması, Türkiye ekonomisinin ne kadar dinamik, ne kadar güçlü ve istihdam odaklı bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir." dedi. Zafer Çağlayan, Türkiye ekonomisinin dinamizmini kaybetmeden büyümeye devam ettiğini vurgulayarak, "Bu yıl % 4 büyüme hedefini aşacağımızı bugünden söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; işsizlik oranı; işsiz sayısı; istihdam istatistikleri; işsizlik verileri; 2011 işsiz oranı