16.03.2011

Türkiye bütçesi ilk iki ayda 2 milyar Türk lirası fazla verdi

Today’s Zaman - Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre merkezi yönetim bütçesi, 2011 yılının ilk iki ayında 2 milyar Türk lirası fazla verdi. Açıklanan rakamları değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son 28 yıllık dönemde bütçenin ilk kez bu yıl hem Ocak, hem de Şubat aylarında art arda fazla verdiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre, Şubat ayında 23,57 milyar Türk lirası olarak gerçekleşen giderler geçen yılın aynı ayına göre % 5,7 oranında azaldı. Aynı dönemde 24,56 milyar Türk lirası gelir elde eden Maliye, Şubat ayını 988 milyon Türk lirası bütçe fazlası ile kapattı. Ocak ayı ile birlikte değerlendirildiğinde bütçe giderleri 46 milyar Türk lirası olarak hesaplanırken, gelirlerin toplamı 48 milyar Türk lirasını buluyor. Böylece 2011 yılının ilk iki ayında Türkiye bütçesinin verdiği fazla 2 milyar Türk lirasına yaklaşıyor.

Bütçe fazlası ile ilgili konuşan Bakan Şimşek, mali disiplinden taviz vermeden, kamu tasarruflarını artırdıklarını ve bu durumun bütçe sonuçlarında da görüldüğünü söyledi.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; maliye bakanı; mehmet şimşek; türkiye bütçesi; bütçe fazlası; türk ekonomisi