16.11.2011

Türk-Çin yatırımları büyük ortaklıkların önünü açacak

Bugün - Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye ile Çin arasındaki her türlü ortak yatırımın hem finans sektöründe büyük ortaklıkların önünü açacağını hem de iki ülke arasındaki dostluğu pekiştireceğini söyledi.

Türkiye-Çin Ticaret ve Yatırım Forumu'nun açılışında konuşan Meral, iki ülkenin ekonomik ve politik gücünün birlikte yükseldiğini belirterek, Çin ve Türkiye'nin birbirine olan ihtiyacının eş zamanlı ortaya çıktığını dile getirdi. Çin'in her yıl artan ithalat rakamlarının bile Türkiye'nin Çin'e yönelmesi için başlı başına bir sebep olduğunu vurgulayan Meral, "İmzalayacağımız iş birliği anlaşması ile önümüzdeki dönemlerde daha fazla karşılıklı ticaret ve yatırım görüşmesi düzenlemeyi hedefliyoruz" dedi.

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı İlker Aycı ise Pekin ve Şanghay'ın ardından Çin'de üçüncü temsilciliği açmaya hazırlandıklarını söyledi. Aycı, kendi ülkelerinin ekonomik durumundan şikâyet eden Avrupalı yatırımcıların Türkiye'ye yöneldiğini de sözlerine ekledi.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; türk-çin ticaret forumu; türk çin ticaret; tuskon; çin yatırımları; tydta; ilker aycı; başbakanlık yatırım