17.02.2012

THY, Avrupa'nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketi

Zaman - Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Avrupa'nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketinin de THY olduğunu söyledi.

Kotil, Almanya'nın Köln kentindeki Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Merkezi'nde yaptığı sunumda THY hakkında bilgiler verdi. Dünyada dört yıldızlı sayılı hava yolu şirketlerinden biri olan THY'nin, 178 uçaklı en genç filoya sahip olduğunu belirten Kotil, hedeflerinin dünyanın en iyi 10 hava yolundan biri konumuna gelmek olduğunu kaydetti. 2012 yılında 38 milyon yolcu sayısına ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Kotil, bu amaçla üç yıl içinde 55 uçak siparişlerinin daha olduğunu ifade etti.

THY Genel Müdürü Kotil yapılan bir araştırma sonucuna göre, konumu nedeni ile dünyanın en iyi hava yolları merkezinin İstanbul olduğuna işaret ederek, "2011 yılı sonu itibarıyla 218 destinasyon vardı. 2005-2006 yılında 24, 2010-2011 yılında 21 yeni destinasyon eklenmişti. 2012 yılında hedefimiz en az 18 yeni destinasyon eklemek" diye konuştu. THY'nin, dünyanın her ülkesine uçmayı hedeflediğini de anlatan Kotil, "Afrika'da en büyük oyuncu olmak istiyoruz. Afrika'daki 18 destinasyonumuza bu yıl sekiz destinasyon daha eklemek istiyoruz. Afrika, Türkiye ve THY için çok önemli bir yer. Büyümemizi sağlayan en önemli etken, transfer yolculardır. Bunun en çoğu % 60 ile Afrika'da. Ağımızı geliştiriyoruz" şeklinde konuştu.
Türkiye; türk hava yolları; thy; havacılık sektörü; temel kotil; thy hızlı büyüme; thy afrika; thy transit yolcu