17.04.2012

Türkiye ve ABD, ticari ilişkilerini güçlendiriyorlar

VOA – Türkiye ve ABD arasında temeli 60 yıl öncesine dayanan siyasi ve askeri nitelikli köklü bir ilişki bulunmasına karşın, ekonomik ve ticari ilişkiler kısa bir süre öncesine kadar nispeten geriden seyretmekteydi. 2009 yılında gerçekleşen Türkiye ziyaretinde, ABD Başkanı Barack Obama ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aldıkları ülkeler arasındaki ticari işbirliği seviyesini, diplomatik ve savunma alanlarındaki gibi, stratejik düzeye yükseltme kararı, ABD Ticaret Bakanı John Bryson’ın yaptığı değerlendirmeye göre günümüzde meyvelerini vermeye başladı.


Bryson, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ve Washington merkezli düşünce kuruluşu Center for American Progress tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Ankara’nın Türkiye’yi, cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaya kararlı olduğunu söyleyerek, “Bu kesinlikle ulaşılabilir bir hedef..” dedi.


Türkiye, 2002-2011 yılları arasında yakaladığı yüzde 5.4’lük ortalama büyüme hızıyla dünyanın en büyük 17. ekonomisi olmayı başarmış durumda. Küresel ekonomik durgunluğa karşın Türk Hükümeti’nin öngörüsü, ülkenin 2012 yılında yüzde 4’lük bir büyüme oranını yakalayacağı yönünde.


Geçtiğimiz yıl Türkiye-ABD ticaret hacminin ilk kez 20 milyar dolar seviyesine çıkması ve 2014 yılında bu rakamı ikiye katlama hedefinin ortaya konması, tarafların ekonomik ilişkilerini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını gösteriyor. Son üç yıl içinde Türkiye’de faaliyet gösteren ABD firmalarının sayısının yüzde 50 artarak, 800’den 1200’e ulaşması ise dikkat çekici başka bir gösterge.


Bryson konuşmasında Türkiye ve ABD’nin güçlü taraflarıyla ikili ilişkilerine yaptıkları katkıya dikkat çekerek, “Türkiye, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarlarına güçlü bir erişime sahip. ABD’de ise güçlü bir patent sistemi ve derin tedarik zincirleri bulunuyor..” dedi. ABD’li Bakan, Türkiye ve ABD’nin birlikte Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da daha çok pazara ulaşabilecekleri ve bu ülkelerin ekonomik anlamda daha kararlı hale gelmelerine yardımcı olabileceklerini vurguladı.


Daha yüksek bir ticaret hacmi ve daha büyük yatırımlar için her iki tarafın da yapması gerekenler olduğundan bahseden Bryson, düzenleyici ortamın şeffaflığı, daha geniş piyasa erişimi ve fikri mülkiyetin daha sıkı biçimde korunmasının Türkiye’nin iş ortamının ticaret ve yatırıma daha da elverişli bir hale gelmesini sağlayacağını söyledi.
“Ülkelerimizin kararlılığı sayesinde Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerinin geleceği son derece parlak..” ifadesini kullanan ABD Ticaret Bakanı, Türkiye’nin küresel anlamda bir ekonomik güç haline gelmesine vurgu yaparak, “Zaman, Türkiye'nin zamanı..” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye; türk-abd ticari ilişkileri; türk-abd ticaret hacmi; abd ticaret bakanı; tuskon; John Bryson