17.06.2013

Norveç’e 50 milyar dolarlık emlak yatırımı daveti

Zaman - Lüks konut ve gayrimenkul projelerine ağırlık veren Türkiye, rotayı Avrupa'nın zengin ülkelerine çevirdi.

 

Norveç'in küresel emlak piyasasına kanalize etmeyi planladığı 50 milyar ABD dolarına Türkiye talip oldu. Bu kapsamda T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) koordinatörlüğünde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel'in de aralarında yer aldığı bir heyet Norveç'te temaslarda bulundu. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan TOKİ Başkanı Karabel, 2012 yılında Tapu Kanunu'nda yapılan değişiklikle, yabancıların Türkiye'de mülk edinmesinin kolaylaştırıldığını söyledi. Karabel, heyetler arası görüşmelerde, TOKİ'nin, devletin konut üretiminde uzman bir kuruluşu olarak Norveçli yatırımcılara destek olabileceğini ve yol gösterebileceğini ifade etti.

 

Norveç Petrol Fonu yatırımlarının, İstanbul emlak piyasasına çekilmesi amacıyla 10-13 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Norveç ziyaretinde, TOKİ Başkanı Karabel'in yanı sıra Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya ve Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yatırımcı İlişkileri Genel Müdürü Uğur Güney de yer aldı. Türk heyeti, Norveç Maliye Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra, Norveç Şirketler Konfederasyonu üyesi firma temsilcileri, Norveç Finans üyesi kuruluş temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleştirdi ve kurum yetkilileri Türkiye ekonomisi ve yatırımları hakkında Norveçli yetkililerle sunum yaptı.

 

Ahmet Karabel, heyetler arası görüşmelerde TOKİ ile İstanbul gayrimenkul piyasası ve potansiyeli hakkında detaylı bilgi verdi. Türkiye genelinde yaklaşık 20 milyon civarında konut bulunduğunu ifade eden Karabel, yıllık nüfus artışına bağlı olarak her yıl 500-600 binin üzerinde konut üretilmesi gerektiğini ifade etti. 2012 yılında kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen inşaat yatırımlarının toplamının 70,6 milyar ABD doları olduğuna işaret eden Karabel, İstanbul'da inşa edilecek Kanal İstanbul, 3. köprü ve 3. havalimanı hakkında bilgi verdi.

türkiye; norveç; gayrımenkul; yatırım; TOKİ; konut; konut projesi