17.09.2013

Toshiba, Türk ortakla yeni yatırımlara hazırlanıyor

Türkiye’nin büyümesine paralel enerji tüketimindeki artışı dikkate alan Japon teknoloji şirketi Toshiba, bu alanda yeni yatırımlara hazırlanıyor. İstanbul’da Toshiba Altyapı ve Elektronik Şirketi’nin şubesini açan şirket, Türkiye ve çevre ülkelerde termal, su, rüzgâr ve güneş enerji sistemlerinin satışını yapacak.

Türkiye’nin başta hidroelektrik ve nükleer olmak üzere, enerji yatırımlarına ağırlık vermesi, Japon şirketlerinin dikkatini bölgeye çevirdi. Mayıs ayında bir Japon firmasının 22 milyar dolarlık nükleer santral yapımı için Türkiye ile protokol imzalamasının ardından, Japon teknoloji devi Toshiba da, Türkiye’de enerji yatırımına odaklanacağını açıkladı. Japon şirketi, bu çerçevede Toshiba Altyapı ve Elektronik’in (TAET) bir şubesini İstanbul’da açıyor. 2010 yılında kurulan TAET, Türkiye ve çevre ülkelerde termal, su, rüzgâr ve güneş pili enerji sistemlerinin satışını yapacak. Türkiye’yi bölge ülkeleri için satış ve tedarik üssü olarak konumlayan şirket, 2017 mali yılında 400 milyon dolarlık satış hedefliyor.

Toshiba Altyapı ve Elektronik Anonim Şirketi’nin İstanbul şubesinin açılışı için Türkiye’ye gelen Toshiba Corporation’un Başkan Yardımcısı ve Enerji Sistemleri İş Birimi Başkanı ve CEO’su Yasuharu Igarashi, “Türkiye’deki ekonomik büyüme paralelinde, son dönemde elektrik talebi yıllık yüzde 6 düzeyinde artış gösteriyor. Bu doğrultuda yakın zamanda elektrik üretiminin iki kat artacağını öngörmekteyiz.” dedi.

​Türkiye enerji sektörüne yoğunlaşmalarındaki etkenleri sıralayan Igarashi, “Türkiye, genç ve dinamik bir ülke, jeopolitik olarak da çok stratejik bir konuma sahip. Ekonomik gelişim paralelinde teknolojisi de hızla gelişiyor. Tüm bu nedenler, bizim Türkiye enerji piyasasında faaliyetlerimizi artırmamızda önemli etkenleri oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Toshiba Logosu Görseli
türkiye; toshiba; taet; türkiye enerji sektörü; enerji yatırım; türkiye japon şirket