19.04.2011

İhracatta ikinci çeyrek beklentisi yüzde 20 artış

Today’s Zaman - Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından yapılan Dış Ticaret Beklenti Anketi’nin 2011 yılı ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. İthalat-ihracat faaliyetleri yürüten 500 şirket tarafından cevaplandırılan anket sonuçlarına göre, sektörün gelecekle ilgili olumlu yöndeki beklentileri kuvvetlenirken, Türkiye’nin ihracatında 2011 yılı ikinci çeyreğinde % 20 civarında bir artış öngörülüyor.

Anket sonuçlarıyla ilgili bilgi veren dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracat beklenti endeksinin 2011 yılının ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre 20,2 puan arttığını, aynı dönemde ithalat beklentisinde de % 15,4 artış görüldüğünü söyledi.

Çağlayan, yılın ilk çeyreğinde 122,7 olan endeksin ikinci çeyrekte 142,9 seviyesine yükseldiğini, bunun da Türkiye’nin ihracatının önümüzdeki üç ay içerisinde güçlü bir artış göstereceğine dair inancı yansıttığını ifade etti.

 

DTM tarafından her üç ayda bir dış ticaret şirketlerinin mevcut durum ve geleceğe dair beklentilerini ortaya koymak amacıyla yapılan Dış Ticaret Beklenti Anketi’nde endeksin 100’den büyük olması beklentilerde artış, 100’den az ve 100’e eşit olması negatif veya nötr beklentiye işaret ediyor.


 

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; ihracat rakamları; türkiye ihracat; ihracat beklentisi; dış ticaret müsteşarlığı; zafer çağlayan; ihracat-ithalat