21.04.2015

Intesa Sanpaolo Türkiye’de ilk şubesini açtı

Akşam - Tüm dünyada 4 bin 500 şubesi, 11 milyonu aşkın müşterisiyle Londra, New York, Hong Kong ve Dubai’de bulunan dört merkez şubesi üzerinden dünya genelindeki 29 ülkede şube, temsilcilik büroları ve uzman bankalarını koordine eden İtalya’nın lider bankası Intesa Sanpaolo, Türkiye’deki ilk şubesini İstanbul’da faaliyete geçirdi.


İstanbul’daki yeni şubeleriyle birlikte Intesa Sanpaolo’nun bankacılık ve finans hizmetlerinde küresel bir partner olarak deneyimlerini, tavsiye ve desteklerini Türkiye’de büyümeyi planlayan şirketlerin hizmetine sunmayı hedeflediklerini belirten Intesa Sanpaolo İcra Direktörü ve Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Departmanı Başkanı Gaetano Miccichè, “Intesa Sanpaolo açısından İstanbul şubesinin açılışı, her zaman çok önem verdiğimiz bir pazara giriş yapmamız anlamına geliyor. Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya arasındaki ticaret ve yatırım akışı için çok önemli olan Türkiye pazarında bulunmaya büyük önem veriyoruz. Bu şube İtalya ve dünyadaki diğer bankacılık kuruluşlarımızla yaratacağımız sinerjinin avantajından yararlanacak ve aynı zamanda know-how’ımızı zenginleştirerek İtalyan, Türk ve yabancı şirket müşterilerimize daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilmemizi sağlayacak” dedi.


İtalya’nın yüzde 6.5 pazar payıyla halen Türkiye’nin en büyük üçüncü ticaret partneri olduğunu belirten Intesa Sanpaolo baş Ekonomisti Gregorio de Felice de, “Türkiye’de demiryolları, karayolları, limanlar, havalimanları, enerji, çevre ve kentsel gelişim gibi alanlarda gerekli altyapı yatırımlarının yapılması planlanıyor. Bunlar Türkiye ekonomisinin daha da genişlemesini sağlayacak. İtalya’nın da bu rüzgârı arkasına alması bekleniyor. Bu bağlamda Türkiye pazarında yerini alan İtalyan şirketlerinin gerçek rekabet avantajı, sadece maliyet tasarrufları değildir. Türkiye’nin Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya’ya yakınlığı dikkate alınırsa, bölgesel bir merkez olarak son derece stratejik konuma sahip olması, en büyük rekabet avantajını oluşturmaktadır. En az diğerleri kadar önemli bir nokta ise, Türk hükümetinin, iş olanakları geliştirmek amacıyla yatırımcıları daha fazla koruma ve bürokrasiyi azaltma amacına odaklanan çalışmalar yürütmesidir” diye konuştu.

türkiye; finansal hizmetler; bankacılık sektörü; intesa sanpaolo