21.09.2011

S&P Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’e çıkardı

Today’s Zaman - Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) Türkiye’nin yerel para birimi cinsinden kredi notunu “yatırım-yapılabilir” seviyesine çıkardı. Kuruluş, Türkiye'nin BB olan kredi notunu BBB-'ye yükseltti. Not görünümü de 'pozitif' olarak belirlendi.

 

Türkiye'nin yabancı para cinsi notu ile TL kredi notu arasındaki fark iki basamağa çıktı. İki kredi notunda da görünümünü pozitif olarak açıklayan S&P, görünümün pozitif olmasının kredi notunda yönün yukarı olduğunu gösterdiğini belirtti. Kuruluş, Türkiye ekonomisinde yüksek büyüme rakamlarının yerini daha düşük rakamlara bırakması sonrasında cari açığın azaltılması ve iç kredilerde büyümenin mali dengeler bozulmadan veya finans sektöründeki istikrarı tehlikeye sokmadan sağlanması durumunda kredi notunun artırılabileceğine dikkat çekti.

 

S&P buna ek olarak, sosyal güvenlik alanındaki derinleşen reformların kamu borcunu belirgin derecede azaltacak güçlü bir mali performansa yol açması halinde de kredi notunu yükseltebileceğini açıkladı.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; kredi notu; türkiye ülke notu; standard poors; s&p; türkiye not görünümü; türkiye not artışı; türkiye s&p