22.09.2011

Finans merkezinin adı yetti, İstanbul'a 100 yeni otel yapılıyor

Zaman - Küresel ölçekteki şirketlerin İstanbul'u yeni üs olarak seçmesiyle otel gelirlerinde patlama yaşanıyor. Hükümetin İstanbul'u finans merkezi yapma hazırlıkları da yabancı otelleri yatırıma sevk ediyor. Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TUROB) raporuna göre, şehirde 39'u beş yıldızlı olmak üzere 100 otelin inşası sürüyor. İki yıl içinde tamamlanması beklenen tesislerle İstanbul'un yatak kapasitesine 20.000’in üzerinde ilave olacak.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TUROB) yaptığı araştırma, turizmcilerin Avrupa'nın en kalabalık şehri İstanbul'a gösterdiği ilgiyi gözler önüne serdi. Rapora göre İstanbul'da şu an tam 100 tesis inşa halinde.

Bu, 15.000 oda ve 31.500 yatak kapasitesi anlamına geliyor. TUROB Başkanı Timur Bayındır'a göre, bu yatak kapasitesinin 20.600'ünün 39 farklı beş yıldızlı otel markası tarafından inşa edilmesi raporda en dikkat çekici nokta. Aralarında Hilton Garden Inn, Crowne Plaza, Radisson Blu, Ramada ve Holiday Inn Express'in bulunduğu otel zincirleri İstanbul'da birden fazla tesis inşa ediyor. Marriott'tan Novotel'e, Ibis'ten Le Meridien'e kadar 20'nin üzerinde uluslararası otel markası ise ya İstanbul'a ilk kez giriyor ya da İstanbul'daki otel zincirlerini genişletiyor. İnşa halindeki 100 tesisin en geç iki yıl içinde devreye gireceğini söyleyen TUROB Başkanı Timur Bayındır, İstanbul'a gösterilen yoğun ilgiyi, "İstanbul'a gelmeyen yabancı zincir kalmadı" şeklinde değerlendiriyor.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; turizm sektörü; turizm yatırımı; istanbul finans merkezi; istanbul turist sayısı; istanbul otel yatırmı; turob; istanbul lüks otel