22.10.2013

Türkiye, ihracatı en hızlı büyüyen 6 ülkeden biri

Zaman - HSBC'nin Küresel Bağlantılar departmanı tarafından hazırlanan Ekim ayı tarihli 'Türkiye Ticaret Görünümü' raporuna göre küresel ticarette Türkiye, pozitif görünüme sahip ilk 6 ülke arasında yer alıyor. Rapor, Türkiye’nin dış ticarette artan önemine dikkat çekiyor.


Rapora göre, dünya ticareti 2030’a kadar yılda ortalama yüzde 8 büyürken Türkiye’nin ihracatı 2020’ye kadar yılda ortalama yüzde 12 artış gösterecek. Dünya ortalamasından yüzde 50 daha iyi performans sergilemesi beklenen Türkiye, HSBC Dış Ticaret Güven Endeksi'ne göre de küresel ticarette pozitif görünüme sahip ilk 6 ülke arasında. Bankanın 20 pazarda 6 binin üzerinde ihracatçı ve ithalatçı firmanın katılımı ile gerçekleştirdiği anketlere dayanan iki ayrı çalışmada da Türkiye’nin bölgesel ticarette oynadığı rolün artacağına dikkat çekiliyor.

 

Türkiye'nin sağlam makroekonomik temellere dayanan istikrarlı ekonomisi, genç nüfusu ve stratejik öneme sahip konumu ile yabancı yatırımcıların ilgi odağı olduğu ifade edilen raporda, bölge ülkelerine yapılan ihracattaki artış beklentisine yer verilirken, özellikle makine, demir-çelik ve kimya sektörlerinin öne çıkacağı vurgulanıyor. 


Bu yılın ilk 9 ayında ihracatı 112 milyar dolara ulaşan Türkiye, sene sonunda 153,5 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.

Konteyner Görseli
türkiye; ihracat rakamları; türkiye 2013 ihracat; türkiye ihraç pazarları; hsbc türkiye rapor; hsbc global connections