23.12.2011

Yeni mütekabiliyet yasası yılbaşında Meclis'e gelecek

Zaman - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara konut satışının önünü açacak yeni mütekabiliyet yasa tasarısının 2012 yılı başında Meclis'te oylanarak kanunlaşmasını beklediklerini açıkladı.

Bayraktar, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) İstanbul'daki 'düşük karbon' konulu konferansından ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Bayraktar, mütekabiliyet yasası ile ilgili soruya karşılık şunları söyledi: "Yabancıların buraya gelip konut almasını, yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Bu minvalde ülkemizin konumu ve şartlarını göz önünde bulunduruyor, yabancılara mülk satışının önünü açıyoruz. İlerleyen günlerde bunu hayata geçireceğimizden kuşku duyulmasın. Yasa ile yabancılar konut ve işyerleri dâhil her türlü gayrimenkulü satın alabilecek. Bakın, şu an bir yabancı 2,5 hektar alandan fazla satın alamıyor, biz bunu 30 hektara çıkaracağız. Tasarı yakın bir zamanda TBMM Genel Kurulu'na gelecek ve kanunlaşacak. Zannediyorum, bu 2012 yılının başlarında olacak." "Yasa 2012 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girecek mi?" sorusuna da Bayraktar, "Evet, bu dilimde yürürlüğe girecek" karşılığını verdi.
Türkiye; emlak sektörü; emlak yatırımı; yabancılara mülk satışı; mütekabiliyet yasası; mütekabiliyet esası; yabancılara emlak satışı