24.02.2011

Malezya’ya 600 milyon dolarlık savunma sanayi ihracatı için imzalar atıldı

Today’s Zaman - Türk savunma sanayisinin şimdiye kadar tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat için imzalar atıldı. Türkiye’den FNSS ve Malezya’dan DEFTECH arasında Ankara’da imzalanan 600 milyon ABD doları değerindeki anlaşmaya göre FNSS, Malezya’ya 257 adet zırhlı savaş aracı satacak.

Türk ve Malezyalı mühendisler tarafından Malezya ordusunun ihtiyaçlarına göre yeniden tasarlanacak Pars 8x8 tipi araçların montajı da Malezya’da yapılacak. Zırhlı araç üretimi konusunda faaliyet gösteren Ankara merkezli FNSS, daha önce de Malezya ordusunda 211 adet zırhlı personel taşıyıcı satmıştı.

Türk savunma sanayisinin şimdiye dek gerçekleştirdiği en büyük ihracatı oluşturan zırhlı araç satışı için düzenlenen imza törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Malezya Savunma Bakanı Ahmet Zahit Hamidi de katıldı.

Türkiye ile Malezya arasında savunma sanayisi alanında yapılan çeşitli iş birliği anlaşmalarına göre Türk savunma sanayisinin önde gelen firmalarından MIKES, TUSAŞ ve GATES’in Malezyalı firmalar ile ortak çalışmaları bulunuyor.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; malezya; savunma sanayi; türk savunma sanayi; fnss; pars zırhlı; deftech; fnss pars; tusaş