25.03.2013

Yabancı bankalar finans merkezi için sıraya girdi

Zaman - Hafriyat çalışmaları başlayan İstanbul Finans Merkezi’ne (İFM) Londra’nın ardından Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan da talep geldi.


İngiliz bankalarının yanı sıra Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan da çok sayıda finans kuruluşu, İFM için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Edinilen bilgilere göre Bakanlık gelen talepler doğrultusunda finans merkezinde bu kuruluşlara da yer bulmak amacıyla çalışma başlattı. Yurtdışındaki finans kuruluşlarının başvuruda bulunduğunu belirten Bakanlık kaynakları merkezden yer olup olmadığının sorulduğunu aktardı.

 

Bakanlıktan bir yetkili, “İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşlar da bu merkezde yer almak istiyor. Özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğu’daki finans kuruluşları da bize gelerek, arazi fiyatlarını ve yer durumunu sordu. Biz de gelen talepler doğrultusunda bakıyoruz. Zaten biz İstanbul Finans Merkezi’ni, bunu karşılayacak şekilde dizayn etmiştik. Merkezde buna yönelik potansiyelimiz bulunuyor. Bu kapsamda kamu kurumlarına çok fazla geniş alan tahsis etmiştik. Şimdi bu alanı kısarak, yabancı kuruluşlara da yer açabiliriz..” dedi.

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Sermaye Piyasası Kurulu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun da yer alacağı İFM projesi için son olarak Merkez Bankası devreye girdi.


Ataşehir’de inşa edilecek İFM, 2.5 milyon metrekare inşaat alanına ve 2.5-3 milyar dolarlık proje büyüklüğüne sahip olacak. Projenin ilk etabının 2016 yılında tamamlanması öngörülüyor.

" src=
türkiye; istanbul finans merkezi; istanbul finansal merkez; ifm; ifm ataşehir; ataşehir finans merkezi; çevre ve şehircilik bakanlığı