27.01.2011

Sabancı Holding, enerjiye 5,5 milyar avro yatırım yapacak

Today’s Zaman - Sabancı Holding, enerji üretimine 2015 yılına kadar 5,5 milyar avro değerinde yatırım yapacak. Sabancı Holding bünyesindeki Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, bu yıl içinde elektrik üretimine 930 milyon avroluk bir yatırım planlandığını, dağıtımda ise 2015 yılına kadar yatırım miktarının 1,2 milyar Türk lirasına çıkacağını söyledi. Enerjisa geçtiğimiz yıl yapılan elektrik dağıtım özelleştirmeleri kapsamında Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi satın almıştı.

2015 yılına kadar elektrik üretimine toplam 5,5 milyar avro yatırım yapacaklarını ifade eden Hakman, Enerjisa’nın hedefinde toplam 5.000 MW kurulu güce ve pazarın % 10’una ulaşmak olduğunu söyleyerek, grubun portföyünün yarısının yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşacağını vurguladı. Bu yıl yapılacak elektrik üretim özelleştirmeleri ile ilgilendiklerini belirten Hakman, ihalelerde yer almayı değerlendireceklerini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) tahminlerine göre, dünyadaki enerji ihtiyacı 2035 yılına kadar her yıl ortalama % 2,5 oranında artacak. Türkiye’nin küresel ekonomik kriz nedeniyle 2009 yılında % 2 düşüş gösteren enerji talebi geçtiğimiz yıl % 8 oranında arttı.
/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; enerji sektörü; enerji yatırımı; enerji üretimi; sabancı; enerjisa; özelleştirme; selahattin hakman